Polska podzieli się gazem z Niemcami? Sekretarz PiS: Niech spełnią kamienie milowe

Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, fot. PAP
Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, fot. PAP
Możemy tak delikatnie zasugerować Niemcom, że po spełnieniu przez nich kilku kamieni milowych - a jednym z nich może być kwestia odszkodowań za straty wojenne - powiedział sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, pytany o możliwość udzielenia Niemcom pomocy energetycznej przez Polskę.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Niemiec

We wtorkowej rozmowie w TV Republika Sobolewski był pytany o ewentualną pomoc Polski dla Niemiec, którym grozi kryzys energetyczny. - Jesteśmy zawsze otwarci i chętni do pomocy - najlepiej widać to w sytuacji Ukrainy. W przypadku naszych zachodnich sąsiadów to mogę tak trochę zażartować - że chętnie pomożemy Niemcom, jeżeli zwrócą się o taką pomoc, bo na razie nie to nie było zwrócenie się o pomoc, tylko zakomunikowanie, że gazem będzie trzeba się podzielić - odpowiedział.

- Wtedy możemy tak delikatnie zasugerować Niemcom, że po spełnieniu przez nich kilku kamieni milowych; a już te kamienie milowe mamy w głowie, więc - chętnie, ale kamień milowy za kamień milowy - stwierdził.

Zobacz też: Lewandowski już oficjalnie piłkarzem Barcelony. Gigantyczna kwota wykupu Polaka

Sobolewski podkreślił, że "naszym głównym celem jest to, aby bezpieczni energetycznie byli Polacy". Dodał, że chciałby usłyszeć od Niemiec przeprosiny za słowa, że "projekty Nord Stream 1 i 2 to projekty biznesowe prywatnych podmiotów, które nie ma nic wspólnego z polityką gospodarczą Niemiec czy Rosji".

Jak ocenił, Niemcy całkowicie uzależniły się od rosyjskich surowców energetycznych. - Czy to było planowe i przemyślane, czy to było z głupoty - tego dzisiaj nie wiadomo - ocenił.

Raport PiS o stratach poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej

Polityk był pytany również o deklaracje prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o publikacji 1 września pierwszej części raportu o stratach poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej i o możliwość oficjalnego wystąpienia przez Polskę o odszkodowanie.

- Taka decyzja polityczna zapadła już dawno, tylko była kwestia terminu i możliwości. Zbliżamy się już do tego czasu, gdy będzie można powiedzieć "sprawdzamy" - i tak jak wspomniałem - kamień milowy za kamień milowy. Teraz możemy powiedzieć, że to może być jeden z takich kamieni milowych ofiarowanych przez nas naszym przyjaciołom za zachodnią granicą - stwierdził Sobolewski.

Zaznaczył, że jednym z elementów takiego procesu są działania dyplomatyczne, ale "są też inne możliwości, i będziemy je uruchamiać w miarę rozwoju sytuacji". "Na pewno musimy od czegoś zacząć, a początkiem będzie publikacja raportu" - zapowiedział.

ja

Czytaj także:

Polityka socjalna rządu w praktyce. "Mamy do czynienia z szeregiem absurdalnych przepisów"

Handlarz bronią od respiratorów sfingował śmierć, a zabójca Jaworek nie żyje?

Skandale i księża celebryci. „Prawdziwi księża nie szukają rozgłosu. Modlą się i pracują”

Rząd zgodził się na fuzję Grupy Lotos i PKN Orlen. Powstanie gigant sektora energetycznego

Lubię to! Skomentuj123 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka