Akcjonariusze poparli fuzję Orlenu z Lotosem. Tym samym rozpoczyna się ostatni krok w stronę jej finalizacji. (fot. PAP)
Akcjonariusze poparli fuzję Orlenu z Lotosem. Tym samym rozpoczyna się ostatni krok w stronę jej finalizacji. (fot. PAP)

Fuzja Orlenu z Lotosem. Obajtek: To historyczne wydarzenie dla polskiej gospodarki

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
W czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował o zgodzie akcjonariuszy spółki i Grupy Lotos na połączenie obu podmiotów. — To historyczne decyzje, które dobrze wróżą transformacji energetycznej i wzmacniają koncern — mówił dziennikarzom Obajtek.

Akcjonariusze popierają fuzję

W czwartek obradujący w Płocku akcjonariusze PKN Orlen zgodzili się na połączenie z Grupą Lotos. Dzień wcześniej zgodę na połączenie z PKN Orlen wyrazili akcjonariusze gdańskiego Lotosu.

— W związku z tym możemy mówić o historycznych decyzjach, które zapadły wczoraj i dziś. To dobrze wróży biznesowi i transformacji energetycznej, paliwowej, to dobrze wróży inwestycjom, i to zdecydowanie nas wzmacnia, stajemy się coraz bardziej atrakcyjnym koncernem w tej części Europy — powiedział Daniel Obajtek po zakończeniu obrad czwartkowego NWZ PKN Orlen.

Zwrócił przy tym uwagę, że w głosowaniach za połączeniem opowiedziało się prawie 99 procent akcjonariuszy Lotosu oraz ponad 98 procent akcjonariuszy płockiego koncernu.

— Co najważniejsze, co pokazało jedno i drugie walne - przekonaliśmy akcjonariuszy, i to akcjonariuszy instytucjonalnych. To są właściciele, którzy doskonale znają rynek kapitałowy w Polsce, ale też w Europie i poza Europą. To są fundusze, które zainwestowały miliardy — zaznaczył prezes PKN Orlen.

Obajtek rozmawiał z akcjonariuszami

Daniel Obajtek podkreślił, że jeżeli proces połączenia z Grupą Lotos „nie byłby procesem, który ma wymiar ekonomiczny i stabilizacyjny”, to akcjonariusze nie głosowaliby za jego przeprowadzaniem. Przyznał także, że wcześniej przeprowadził on bardzo wiele rozmów z akcjonariuszami, w trakcie których poznał ich podejście.

— Jest ukierunkowane przede wszystkim na biznes. Jest to również bezpieczeństwo tego biznesu oraz polityka krótko, średnio i długoterminowa. I przez ten proces pokazaliśmy i politykę krótkoterminową, średnio i długoterminową — oznajmił Obajtek.

"Historyczne wydarzenie dla całej polskiej gospodarki"

Prezes PKN Orlen pytany o realizację warunków zaradczych wynegocjowanych po decyzji Komisji Europejskiej w sprawie połączenia z Grupą Lotos, przypomniał, że termin ten wyznaczono na pół roku i mija on w grudniu.

— Oczywiście będziemy starać się wypełnić te warunki zaradcze, ale już będziemy je wypełniać jako pełnoprawny właściciel majątku Lotosu — zaznaczył.

Jak wskazał członek zarządu PKN Orlen ds. rozwoju Piotr Sabat, decyzje akcjonariuszy PKN Orlen i wcześniej Grupy Orlen w sprawie wyrażenia zgody na połączenie obu podmiotów są „historycznym wydarzeniem dla całej polskiej gospodarki”.

— Stajemy się największym koncernem w tej części świata. Dzięki temu będziemy mieli możliwość, żeby liczyć się jeszcze bardziej na międzynarodowym rynku, który jest trudny i stawia przed nami dużo wyzwań — powiedział Sabat. — Mam pewność, że to połączenie pomoże nam w tym, żeby tę sytuacje, którą mamy obecnie, jeszcze lepiej kształtować i dzięki temu jeszcze lepiej wpływać na gospodarkę, nie tylko w naszym kraju, ale i w całym regionie — dodał.

Ostatni krok finalizacji fuzji

Jak poinformował PKN Orlen, czwartkowa decyzja NWZ tej spółki, po środowej akcjonariuszy Lotosu, „zamyka proces pozyskiwania zgód korporacyjnych i otwiera drogę do ostatniego kroku do finalizacji fuzji, czyli rejestracji połączenia w Krajowym Rejestrze Sądowym”. W komunikacie zaznaczono, że „finalizacja procesu uwolni synergie, które przełożą się na konkretne i wymierne korzyści dla obu spółek, ich akcjonariuszy, klientów i pracowników”.

— Ważnym efektem fuzji będzie również skuteczne zwiększenie niezależności energetycznej Polski, co ma olbrzymie znaczenie w kontekście trwającej wojny w Ukrainie — zaznacza PKN Orlen. Koncern przypomina też, że zgodę na przeprowadzenie transakcji, w oparciu o wynegocjowane środki zaradcze, a także na partnerów do ich realizacji, wydała Komisja Europejska.

"Jeden, silny koncern multienergetyczny"

Połączenie, jak wyjaśniono w informacji, zostanie zrealizowane poprzez przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen, co oznacza, że w momencie przejęcia akcjonariusze Grupy Lotos obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się akcjonariuszami tej spółki.

— W wyniku fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 35 procent. Zakładając następnie połączenie z PGNiG, udział ten zwiększy się istotnie — czytamy w komunikacie. Wskazano również, że „połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos oraz docelowo PGNiG jest nierozerwalnie związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski i całego regionu Europy Środkowej, w tym m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, a także Czech i Słowacji”.

— Fuzja oznacza budowę jednego silnego koncernu multienergetycznego z przychodami na poziomie ponad 250 mld zł rocznie, który będzie z powodzeniem prowadził działalność biznesową na konkurencyjnym rynku i obsługiwał ok. 100 mln klientów w Europie, gwarantując im bezpieczeństwo dostaw paliw i energii — oświadczył PKN Orlen.

Zielona energetyka

Koncern ocenił, iż, po połączeniu z Grupą Lotos, a następnie także z PGNiG, „realizując inwestycje m.in. w zieloną energetyką, w tym morskie i lądowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę, a także w paliwa alternatywne, małą energetykę jądrową i biomateriały, nowa Grupa Orlen istotnie przyczyni się do zmniejszenia uzależnienia polskiej gospodarki od paliw kopalnych”.

Zapowiedziano też, że w wyniku połączenia wzrośnie skala nakładów inwestycyjnych na rozwój poszczególnych segmentów biznesowych, które będzie tworzyć koncern multienergetyczny. Jak podał koncern, tylko w 2021 r. Grupa Orlen przeznaczyła na inwestycje rekordowe 9,9 mld zł, natomiast nakłady inwestycyjne na ten rok wyniosą 15,2 mld zł, najwięcej w historii firmy.

— To z kolei przełoży się na wzrost wpływów odprowadzanych przez koncern do budżetu państwa — podkreślono w informacji.

Transformacja energetyczna

Transakcja przejęcia Lotosu przez PKN Orlen może dać impuls do przyspieszenia transformacji energetycznej — ocenił prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski. W czwartek akcjonariusze Orlenu zgodzili się na połączenie z Lotosem.

Roszkowski przypomniał też, że transakcja ma dodatkowe warunki, jak sprzedaż części aktywów, i doproszenie partnerów do innych.

— Jednak na końcu powstanie rzeczywiście podmiot, który będzie miał zarówno przestrzeń do akwizycji za granicą, jak i do integracji innych spółek energetycznych, w których Skarb Państwa ma dominujący udział — ocenił prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Zawieszenie obrotu akcjami Lotosu

W czwartek Grupa Lotos skierowała do zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wniosek o zawieszenie od 29 lipca bieżącego roku obrotu akcjami spółki. 

Jak sprecyzował Lotos, czwartkowy wniosek do zarządu GPW dotyczy zawieszenie obrotu akcjami spółki oraz od 29 lipca 2022 r. do dnia ich wykluczenia z obrotu giełdowego. Wykluczenie z kolei ma nastąpić w dniu wpisania połączenia spółki z PKN Orlen do właściwego rejestru sądowego.


RB

Czytaj także:

Brak węgla i problemy w polskich elektrowniach. Kilka z nich wyłączyło swoje bloki

Szef CIA dementuje plotki na temat stanu zdrowia Putina

Baltic Pipe połączył Polskę i Danię. Zakończono kluczowy etap budowy gazociągu

Były minister ukarany za awanturę na poczcie w Pacanowie


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka