Premier w rocznicę Powstania Warszawskiego: Ofiary tamtego czasu wołają o zadośćuczynienie

Premier RP Mateusz Morawiecki przemawia na uroczystości przed pomnikiem „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, fot. PAP/Paweł Supernak
Premier RP Mateusz Morawiecki przemawia na uroczystości przed pomnikiem „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, fot. PAP/Paweł Supernak
"Potomkowie niszczycieli i zbrodniarzy, dzisiejsi Niemcy muszą zdać sobie sprawę, że bez faktycznego zadośćuczynienia nie może być mowy o zamknięciu tej karty historii. Jakakolwiek sprawiedliwość, prawda o tamtym czasie, odbudowa wspólnego dobra i pojednanie musi łączyć się z elementarną sprawiedliwością, a ta z kolei z rozliczeniem tamtych okrutnych zbrodni" - mówił premier Mateusz Morawiecki przed pomnikiem „Polegli – Niepokonani”.

W poniedziałek przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, od rana w wielu miejscach Warszawy wspominany jest zryw z 1 sierpnia 1944 roku. Wieczorem premier wziął udział w uroczystościach przed pomnikiem „Polegli – Niepokonani” na kurhanie, w którym w 1945 r. złożono prochy ponad 50 tysięcy mieszkańców stolicy poległych i zamordowanych podczas Powstania Warszawskiego.

Zobacz: Chwała Bohaterom! Zawyły syreny, zapłonęły flary, Warszawa zatrzymała się w godzinie "W"

Morawiecki o powstańcach: Dla nich ofiara krwi była oczywista

Premier mówiąc o pokoleniu powstańców warszawskich podkreślił, że przed stu laty przyszło na świat pokolenie, które urodziło się po 123 latach niewoli w wolnej Polsce. "Oni znali tylko wolną Polskę, innej nie znali, innej nie chcieli znać" - powiedział Morawiecki.


"Dla nich ofiara krwi była oczywista, ich przykład, który płynie przez pokolenia jest dla nas wielkim zobowiązaniem. I ja czuję to zobowiązanie, ten obowiązek ten ciężar na nas, na rządzie RP, aby nie tylko dbać o pamięć, aby prawdę o tamtych czasach, prawdę walki o wolność, o niepodległość, o dobro, o pokój nieść także w przyszłość" - podkreślił szef rząd.


Dodał, że powstańcy Warszawy i cała ludność, która wtedy w ogromnej większości powstańcom pomagała, to dla nas drogowskaz, który wytycza drogę w przyszłość.

"Powstanie, które było w Warszawie nie jest tylko powstaniem Warszawy, jest powstaniem całej Polski, jest powstaniem, które należy do całej Polski i także do historii Europy i świata" - dodał.

Premier mówi o zadośćuczynieniu ze strony Niemiec

Morawiecki podkreślał też bestialskie mordowanie ludności Warszawy na Woli czy Ochocie przez żołnierzy niemieckich w czasie powstania. Premier mówił, że to "po dziś dzień jest wielkim, niezmazanym wyrzutem sumienia Niemiec". "Nie wolno o tym zapominać, nie wolno udawać, że tego nie było" - dodał.

- Dziś stajemy wobec pytania, czy te straszne ofiary, które zostały poniesione mogą być zamkniętą kartą historii? Ja odpowiadam na to pytanie: nie. Nie mogą, bo historia i tamte karty zapisane przez Niemców mają konkretny wymiar - mówił szef rządu.


Premier mówił, że Warszawa została obrócona w ruinę, a setki tysięcy ludzi zostało zamordowanych, a inni wypędzeni po powstaniu.

"Potomkowie niszczycieli i zbrodniarzy, dzisiejsi Niemcy muszą zdać sobie sprawę, że bez faktycznego zadośćuczynienia nie może być mowy o zamknięciu tej karty historii. Jakakolwiek sprawiedliwość, prawda o tamtym czasie, odbudowa wspólnego dobra i pojednanie musi łączyć się z elementarną sprawiedliwością, a ta z kolei z rozliczeniem tamtych okrutnych zbrodni" - mówił Morawiecki.


Politycy PiS zapowiadają, że 1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, przedstawią raport, a w nim "kwotę reparacji wojennych, którą Polska powinna otrzymać od Niemiec".

ja

Czytaj także:

Duda: Dzisiaj nie mówi się o tym wiele, ale Warszawa pamięta

Sąd zdecydował, że 12-latek musi umrzeć. Matka: "To egzekucja mojego dziecka"

Napięta sytuacja na granicy Serbii i Kosowa. MSZ wydało ostrzeżenie dla Polaków

Złe wieści dla kredytobiorców. Banki zapowiadają dalsze zaostrzenie kryteriów


Lubię to! Skomentuj116 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura