Kaczyński o relacjach z UE: "Koniec tego dobrego". Poseł KO: To "perspektywa Polexitu"

Jarosław Kaczyński wypowiedział się o relacjach z UE. Źródło: PAP/Paweł Supernak
Jarosław Kaczyński wypowiedział się o relacjach z UE. Źródło: PAP/Paweł Supernak
– Komisja Europejska nie wypełnia swoich zobowiązań wobec Polski, to my nie mamy powodów wykonywać swoich zobowiązań wobec Unii Europejskiej – powiedział prezes Jarosław Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem "Sieci". Wywiad ten skomentował m.in. poseł KO Mariusz Witczak, który ocenił, że słowa prezesa PiS to "perspektywa Polexitu".

Kaczyński o relacjach z UE

W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" - którego kolejny fragment opublikowano w portalu wPolityce.pl - prezes PiS skomentował opinie europosłów Zdzisława Krasnodębskiego, Ryszarda Legutki i Jacka Saryusza-Wolskiego, według których "czas na zmianę polityki wobec UE". Kaczyński przypomniał, że w połowie lipca powiedział to samo: "koniec tego dobrego". "Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na duże kompromisy. Trzeba było spróbować choćby po to, by sprawa była jasna. I dzisiaj jest jasna, każdy widzi, o co chodzi, jaka to gra" - stwierdził prezes PiS.

Dopytywany, co konkretnie oznacza "koniec tego dobrego", odpowiedział, że "w tej sytuacji musimy przede wszystkim zadbać o polskich obywateli, podjąć działania, które obniżą koszt energii". "Jest kryzys, wojna, to warunki w pełni uzasadniające podjęcie działań nadzwyczajnych. Skoro w tym obszarze Komisja Europejska nie wypełnia swoich zobowiązań wobec Polski, to my nie mamy powodów wykonywać swoich zobowiązań wobec Unii Europejskiej. To były jednak umowy i uzgodnienia działające w obie strony. Przy czym nie chodzi tu o niepłacenie składki członkowskiej, ale o inne działania i przedsięwzięcia" - zaznaczył Kaczyński. Dodał, że "o szczegółach przyjdzie czas mówić".

Fogiel: Polska jest i będzie członkiem Unii 

Wywiad Jarosława Kaczyńskiego komentowali w niedzielę politycy w Polsat News.

Rzecznik PiS Radosław Fogiel nie chciał ujawnić o jakich ruchach wobec Unii Europejskiej mówił Kaczyński. "Za wcześnie o tym mówić" - dodał. "Warto wspomnieć o czym innym: Polska jest i będzie członkiem Unii Europejskiej, co do tego nie ma żadnych wątpliwości" - oświadczył.

Jak podkreślił, prezes PiS ma na myśli jedynie to, żeby Komisja Europejska trzymała się traktatów, które podpisały wszystkie kraje Unii. "Nie będziemy się uginać, nie będziemy pozwalać na to, żeby brukselscy biurokraci decydowali o sprawach, które nie leżą w kompetencjach Brukseli" - mówił Fogiel.

Z kolei zdaniem Jana Kanthaka (SP) w wywiadzie Jarosław Kaczyński "mówi głosem polityka, któremu zależy na suwerenności Polski". "Jako polscy politycy nie możemy sobie pozwolić, aby Unia Europejska, która nie ma mandatu demokratycznego w postaci wyborów, w których uczestniczą Polacy, meblowała i porządkowała sprawy, które nie zostały dla niej zarezerwowane" - podkreślił wiceszef MAP.

To "perspektywa Polexitu"

Poseł Mariusz Witczak (KO) uznał słowa prezesa PiS za "perspektywę Polexitu". "W działaniach PiS od dawna widzieliśmy strategię na wyprowadzanie Polski z UE, dzisiaj Jarosław Kaczyński zapowiada tego typu działania. To jest sytuacja niewyobrażalna, to jest działanie antypolskie i działanie antypatriotyczne. Polacy czekają na ogromne wsparcie finansowe z Unii Europejskiej, 160 mld złotych to jest taka pula pieniędzy, która jest w stanie bardzo istotnie pomagać nam w rozwoju gospodarczym i wspierać Polskę po Covidzie i w ramach kryzysu energetycznego, który wynika z konfliktu na wschodzie" - powiedział Witczak. Jego zdaniem "za to PiS zapłaci najwyższą cenę polityczną".

Władysław Teofil Bartoszewski (KP-PSL) powiedział, że dotąd miał wrażenie, iż PiS "nie chce wyprowadzić Polski z UE, tylko Unię z Polski". "To znaczy, żebyśmy mieli pieniądze, ale żeby nam się nie wtrącali" - zaznaczył poseł.

"Natomiast w tej chwili pan prezes zaczął mówić językiem pana ministra Zbigniewa Ziobry" - zauważył. "Pan prezes mówi, że tak naprawdę nie zależy nam na pieniądzach z KPO i nawet na nowej perspektywie finansowej, czyli 770 mld złotych Unia może sobie zatrzymać, bo my się nie poddamy i sędziów do orzekania nie przywrócimy, KRS nie zmienimy i będziemy iść w zaparte. Ale ja w to nie wierzę" - mówił Bartoszewski.

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj125 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka