Komunikat UW w Łodzi. "Przyducha" przyczyniła się do śnięcia ryb na rzece Ner

UW w Łodzi informuje, że tzw. "przyducha" mogła być przyczyną śnięcia ryb na rzece Ner. (fot. PAP)
UW w Łodzi informuje, że tzw. "przyducha" mogła być przyczyną śnięcia ryb na rzece Ner. (fot. PAP)
Łódzki Urząd Wojewódzki poinformował, że po analizie próbek pobranych po znalezieniu na rzece Ner śniętych ryb, nie odnotowano podwyższonych norm rtęci, innych metali ciężkich, pestycydów oraz substancji ropopochodnych. — Zachodzi prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska tzw. przyduchy — poinformował urząd.

Po ukończonych badaniach próbek pobranych w ubiegłym tygodniu na rzece Ner Łódzki Urząd Wojewódzki wydał w środę specjalny komunikat. Napisano w nim m.in., że Neru nie zanieczyściły w ub. tygodniu chemikalia. Informację tę potwierdziła rzeczniczka prasowa łódzkiego wojewody – Dagmara Zalewska.

Intensywne prace na rzece Ner

W komunikacie przypomniano wydarzenia mające miejsce w ubiegłym tygodniu, które dotyczyły akcji zabezpieczenia rzeki Ner. 

— W związku z wystąpieniem zjawiska śniętych ryb na rzece Ner, na terenie powiatu łęczyckiego i poddębickiego od piątku trwały intensywne prace wszystkich służb, w celu usunięcia padniętych ryb oraz wyjaśnienia przyczyny tego zjawiska. W sobotę zwołany został Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, po którym wydane zostały wszystkim służbom kolejne dyspozycje — czytamy w komunikacie UW w Łodzi.

Ćwierć tony śniętych ryb

— Od piątku do niedzieli z Neru wyłowiono w sumie około 250 kg śniętych ryb. Służby uczestniczące w oczyszczaniu koryta rzeki Ner nie stwierdziły zanieczyszczeń oraz obecności nowych śniętych ryb. Jednocześnie w wodzie obserwowane były żywe pływające osobniki" - napisano. "Analizy próbek wykonane przez inspekcję ochrony środowiska, inspekcję weterynaryjną oraz inspekcję sanitarną nie wskazują na obecność w wodzie, jak i w rybach podwyższonych norm rtęci, innych metali ciężkich, pestycydów czy substancji ropopochodnych — podkreślono.

To nie zanieczyszczenia były przyczyną śnięcia ryb

— Na podstawie stanu faktycznego i wyników badań należy wskazać, że przyczyną śnięcia ryb nie były zanieczyszczenia chemiczne rzeki. W związku z tym zachodzi największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska tzw. przyduchy. Wyniki badań stanowią podstawę do cofnięcia w środę 17 sierpnia 2022 roku rekomendacji niekorzystania z rzeki Ner — przekazano w komunikacie Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.


RB

Czytaj także:

Ksiądz wypłacił z konta parafii 2 mln zł. Po pytaniach Salon24 diecezja zawiadamia służby

Konferencja minister Moskwy ws. Odry. Wiadomo już co z substancjami toksycznymi

Kardynał podejrzewany o molestowanie seksualne. Był na liście następców papieża Franciszka

Podwójny mandat czeka na niepokornych kierowców. Kara wyniesie nawet 5 tys. zł

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości