Prezydent Andrzej Duda we wtorek odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. (fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta)
Prezydent Andrzej Duda we wtorek odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. (fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta)

Zełenski z Dudą w Kijowie. "Jesteśmy przyjaciółmi, walczymy o wolność Europy"

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 75
Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce i Andrzejowi Dudzie na wspólnej konferencji prasowej za wszelką pomoc, udzieloną napadniętej Ukrainie. — Wysyłamy też sygnał do naszego wroga — powiedział gospodarz Platformy Krymskiej, czyli politycznych rozmów o przyszłości Ukrainy. Polski prezydent doczeka się ważnego upamiętnienia w Alei Odwagi.

Andrzej Duda z wizytą w Kijowie

We wtorek prezydent Andrzej Duda składa wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Przywódcy obu krajów odbyli rozmowę "w cztery oczy". Wtorkowa wizyta Dudy jest trzecią od początku wojny w Ukrainie.

— To wielkie wyróżnienie być zaproszonym na dziś do Kijowa - na udział w szczycie Platformy Krymskiej, ale i w Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Niepodległości — oświadczył Duda.

— Dzisiaj Ukraina walczy, dzisiaj Ukraina broni swojej niepodległości, broni spoistości swojego państwa wobec rosyjskiej agresji, która nie zaczęła się 24 lutego, a w 2014 roku — oznajmił polski prezydent.

Duda: "Polacy będą wspierali Ukrainę do ostatniego dnia walki"

— Dzisiaj Ukraina walczy, dzisiaj Ukraina broni swojej niepodległości, dzisiaj Ukraina broni spoistości i całości swojego państwa wobec rosyjskiej agresji, która nie zaczęła się 24 lutego (tylko) tak naprawdę zaczęła się w 2014 r., kiedy Rosja po raz pierwszy dokonała napaści na Ukrainę rozpoczynając de facto okupację okręgu ługańskiego i donieckiego, ale przede wszystkim rozpoczynając właśnie rosyjską okupację Krymu — oznajmił Duda podczas konferencji prasowej z Wołodymyrem Zełenskim.

Andrzej Duda przypomniał o rocznicy zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow, na mocy którego zaatakowano Polskę oraz inne państwa.

— Polska straciła wtedy swoją państwowość. To, że dzisiaj tutaj jestem, ma także dla nas znaczenie symboliczne. To dla nas także dzień protestu wobec wojny, rosyjskiego imperializmu, który odżywa — oznajmił prezydent.

Andrzej Duda złożył Zełenskiemu życzenia z okazji Dnia Flagi oraz Dnia Niepodległości Ukrainy, zapewnił o dalszym wsparciu Ukraińców ze strony Polski, a także zapewnił, że "Polacy są z nimi i będą ich wspierali do ostatniego dnia walki".

— Nie mamy żadnych wątpliwości, że sprawiedliwości, uczciwości, demokracji, prawa międzynarodowego bronicie dzisiaj Wy przed agresją, przed łamaniem wszelkich zasad i dogmatów. Dzisiaj bronicie wolności nie tylko Ukrainy, ale wielu innych państw — powiedział Duda.

 

— Ukraina może liczyć na Polskę. Wierzę, że Ukraina nie tylko się obroni, ale i zwycięży, odzyska całość swoich ziem, odbuduje się także dzięki wsparciu Polski i wszystkich uczciwych narodów. Wierzę, że napastnicy zostaną odparci — oznajmił prezydent.

Ukraiński prezydent oznajmił, że chce utworzyć w Kijowie Aleję Odwagi, gdzie znalazłoby się nazwisko Andrzeja Dudy.

— Chciałem otworzyć tutaj Aleję Odwagi, gdzie będzie zawsze na tej alei nazwisko pana prezydenta Andrzeja Dudy - jako symbol odwagi, przyjaźni i wsparcia dla Ukrainy, wtedy, gdy naprawdę jej tak bardzo potrzebujemy — powiedział Zełenski.

Prezydenci omówili kwestie wsparcia Ukrainy

Andrzej Duda poinformował, że w trakcie spotkania z Zełenskim omówiono m. in. elementy, w których Polska wspiera Ukrainę.

— Omawialiśmy dziś z Prezydentem Zełenskim elementy, w których Polska wspiera Ukrainę - militarne, humanitarne, udział w odbudowie Ukrainy. Podziękowałem za ustawę o specjalnym statusie dla Polaków na Ukrainie, a także za wszystkie przyjazne gesty — poinformował prezydent.

— Omówiliśmy cały zestaw kwestii. (...) Oczywiście mówiliśmy o obronie, o wsparciu naszych Ukraińców w Polsce. Bardzo jestem ci wdzięczny, a także rządowi, pierwszej damie i całej Polsce, która w taki sposób, tak ciepło odbiera Ukrainę — powiedział Zełenski zwracając się do Dudy.

Zełenski przekazał też, rozmowa dotyczyła też kwestii bezpieczeństwa Ukrainy i polskiego wsparcia dla tego kraju.

— Przed nami dziś jeszcze Platforma Krymska, drugi szczyt i mimo to, co Rosja robi przeciwko nam, przeciwko naszemu państwu, przeciwko naszym ludziom, kontynuujemy naszą drogę, by deokupować nasz Półwysep Krymski. Platforma Krymska jest narzędziem politycznym do rozmów i do deokupacji części naszego wspaniałego kraju — zaznaczył.

Duda o interesach z Ukrainą

Prezydent Polski wypowiedział się także na temat przyszłych interesów z Ukrainą.

— Ukraina to ogromny kraj, praktycznie dwukrotnie powierzchniowo większy od naszego kraju; jest też krajem nieco większym ludnościowo, ale przede wszystkim jest krajem o olbrzymich możliwościach, wielkiej perspektywie, także ogromnych zasobach naturalnych, w związku z czym jest to także kraj, z którym Polska po prostu chce robić interesy — powiedział Duda. Dodał, że tematem rozmów oprócz kwestii wsparcia Ukrainy jest także współpraca gospodarcza.

— Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy tak wiele jest różnego rodzaju problemów w przestrzeni światowej, m.in. na rynkach energetycznych, ta współpraca pomiędzy Polską a Ukrainą może być niezwykle wymierna, korzystna dla obydwu naszych krajów — stwierdził.


RB

Zobacz: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka