Guy Verhofstadt w pełni popiera skargę 4 organizacji sędziowskich ws. polskiego KPO.
Guy Verhofstadt w pełni popiera skargę 4 organizacji sędziowskich ws. polskiego KPO.

Europejscy sędziowie domagają się wyrzucenia polskiego KPO do kosza. Jest skarga

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 95
Cztery stowarzyszenia europejskich sędziów złożyło skargę na zatwierdzenie polskiego KPO przez Radę Unii Europejskiej do Sądu UE. Jest to organ wchodzący w skład TSUE. Zdaniem rzecznika polskiego rządu, sędziowie złożyli pozew przeciwko organowi unijnemu, a nie Polsce - i to bezpodstawnie.

Mimo "zielonego" światła, udzielonego w czerwcu dla polskiego KPO przez Komisję Europejską, wypłaty jeszcze nie popłynęły. Urzędnicy unijni oczekują na większe ruchy w aspekcie sądownictwa - m.in. pełnego przywrócenia wszystkich dyscyplinowanych sędziów do orzekania - a także na wypełnienie innych kamieni milowych, oprócz likwidacji Izby Dyscyplinarnej. W PiS rosną obawy, że środki unijne przepadły, dopóki będzie rządzić prawica. 

Zobacz: 

Dzwonek ostrzegawczy dla PiS. Wyraźny spadek w sondażach po katastrofie na Odrze

Wybuchy na Ukrainie przy granicy z Białorusią. Płonie znowu Krym

Ambasador Ukrainy w Niemczech napisał, co myśli o premierze Saksonii. Wielkie spięcie

Organizacje sędziowskie kontra Unia

Kolejnym odcinkiem sporu jest tym razem zaskarżenie polskiego KPO przez organizacje sędziowskie: Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ), Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ), Rechters voor Rechters oraz MEDEL. Ośrodki te nie zgadzają się z Radą UE, która zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy i domagają się od TSUE unieważnienia tamtej decyzji. 

- Niniejszy wniosek ma na celu unieważnienie decyzji Rady […] na tej podstawie, że "kamienie milowe" w zakresie praworządności […] nie są wystarczające do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej i lekceważą wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE w tej sprawie - napisano we wniosku. - Wyroki TSUE dotyczące niezależności sądownictwa winny być wprowadzane w życie bez opóźnień i w całości. Z kolei instytucje UE nie mogą działać choćby częściowo w niezgodzie z tymi wyrokami. Decyzja Rady UE łamie tę zasadę, to jest nie realizuje pełnego i bezwarunkowego wprowadzenia wyroków TSUE w życie - ocenili europejscy sędziowie. 

Do sprawy odniósł się w niedzielę rzecznik rządu. - Decyzja pozostaje ważna i takie działania na nic nie wpływają. Krajowy Plan Odbudowy jest zaakceptowany, dzięki czemu w Polsce rozpoczynamy realizację projektów w nim przewidzianych na zasadzie prefinansowania - powiedział Piotr Mueller. - Działania wskazanych organizacji to próba zaskarżenia decyzji Rady UE i Komisji Europejskiej. Czyli działanie skarżące instytucje UE, a nie Polskę. Oczywiście nie ma do tego żadnych podstaw - dodał. 

Verhofstadt: Polska nie dostanie środków 

Nie tylko część środowiska sędziowskiego w Europie uważa, że Polsce nie należą się wypłaty środków z KPO, dopóki rządzi PiS. Skargę wspomnianych organizacji popiera europoseł Guy Verhofstadt, mocno zaangażowany w krytykę polskich władz, który domagał się nawet ustąpienia Ursuli von der Leyen ze stanowiska szefowej Komisji Europejskiej po wydaniu akceptacji dla polskiego planu. 

- Witamy na początku nowego roku politycznego, w którym stare problemy polityczne Europy pozostają na stole… Bez względu na to, jaką kluczową rolę Polska odgrywa w pomaganiu Ukrainie, nie otrzyma unijnych funduszy naprawczych, chyba że w pełni przywróci rządy prawa! - zapewnił europarlamentarzysta z frakcji liberałów. 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka