Przymiarki do reparacji od Rosji. Jest poprawka Mularczyka do projektu uchwały

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Fot. Sejm RP
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Fot. Sejm RP
Sejm zajmuje się projektami uchwał ws. reparacji od Niemiec, zgłoszonych przez PiS, Koalicję Obywatelską i PSL. W sugestiach opozycji padły wzmianki o zadośćuczynieniu od Rosji za straty wojenne. Taka będzie też teza w uchwale, proponowanej przez PiS.

- Sejm RP stwierdza, że Polska nie otrzymała dotychczas stosownej kompensaty finansowej i reparacji wojennych za straty materialne i niematerialne poniesione przez Państwo Polskie podczas II wojny światowej w wyniku agresji Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich - brzmi poprawka do uchwały posła PiS Arkadiusza Mularczyka, którą przyjęła w środę podczas obrad sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.  

Zobacz: Kolejne pogróżki Miedwiediewa. "Wszystko stanie w płomieniach"

Projekt uchwały PiS ws. reparacji też od Rosji

- Straty te wymagają określenia i przedstawienia niezbędnego szacunku, który będzie podstawą podjęcia odpowiednich działań wobec Federacji Rosyjskiej - dodano w projekcie. - Odpowiedniego zadośćuczynienia wymaga również ogrom krzywd wyrządzonych obywatelom Polski. Okupacja przez ZSRS terenów II Rzeczypospolitej skutkowała nie tylko cierpieniem spowodowanym represjami oraz wielotysięcznymi wywózkami na Sybir, lecz także masowymi morderstwami obywateli Polski - ludobójstwem, w tym zbrodnią katyńską - czytamy. 

Woś: Polska. Najbardziej lewicowy kraj w Europie

Komisja większością głosów przyjęła stosowną poprawkę. 13 członków poparło pomysł Mularczyka. Jeden poseł zgłosił sprzeciw, a 11 posłów opozycji wstrzymało się. 

- Państwo niemieckie nie podjęło próby zadośćuczynienia. W raporcie ws. strat wojennych są kwoty, których Polska ma prawo się domagać od Niemiec. Dajemy w tej uchwale, jako Sejm RP, polskiemu rządowi mandat do skutecznego domagania się reparacji - stwierdził Mularczyk w Sejmie. 

- Mamy nadzieję, że uchwała ws. reparacji zostanie przyjęta jednomyślnie przez Sejm. Rzeczpospolita nigdy nie otrzymała zadośćuczynienia za straty wojenne. Jeżeli uchwała zostanie przyjęta, to będzie kluczowym narzędziem w rozmowach o reparacjach - mówił poseł PiS. GW


Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka