Sadurski wygrał z TVP. Nie musi przepraszać za „Goebbelsowskie media”

Wojciech Sadurski, fot. uw.edu.pl
Wojciech Sadurski, fot. uw.edu.pl
Telewizja Polska pozwała prof. Wojciecha Sadurskiego za wpis, który zamieścił na Twitterze po zabójstwie Pawła Adamowicza. Sąd orzekł, że Sadurski nie naruszył dóbr osobistych Telewizji Polskiej, określając ją wtedy mianem „Goebbelsowskich mediów”.

Wpis Sadurskiego po śmierci Pawła Adamowicza

- Po tym, jak zaszczuty przez rządowe media polityk został zamordowany, żaden demokrata, żaden polityk opozycyjny, nie powinien przekroczyć progu Goebbelsowskich mediów. Niech się kiszą we własnym sosie: nieudaczników, arywistów i tow Marka Króla, jak bojkot TV przez artystów po 1981 - taki wpis zamieścił Sadurski w styczniu 2019 roku, trzy dni po zabójstwie Pawła Adamowicza.

TVP zarzuciła prof. Sadurskiemu naruszenie dobrego imienia i renomy firmy poprzez rozpowszechnianie „nieprawdziwych, nierzetelnych”, a także „obraźliwych" informacji. Domagała się przeprosin i wpłaty 20 tys. zł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Czytaj także: Polański stanie przed sądem. Oskarżyła go aktorka, którą nazwał "kłamczuchą"

Wyrok nie jest prawomocny

Jak poinformował Sadurski, Sąd Okręgowy w całości oddalił powództwo. Stronom nie przekazano na razie pisemnego uzasadnienie orzeczenia. Jest ono nieprawomocne, TVP może się odwołać.


Sąd umorzył postępowanie

W sprawie wpisu z 17 stycznia 2019 roku Telewizja Polska skierowała też przeciw prof. Wojciechowi Sadurskiemu prywatny akt oskarżenia o zniesławienie. W marcu 2019 roku Sąd Rejonowy w Warszawie umorzył postępowanie, a po odwołaniu skierowanym przez nadawcę sprawę ponownie skierowano do rozpatrzenia w pierwszej instancji. Tam zapadł kolejny wyrok uniewinniający, który - po następnej apelacji ze strony TVP - został podtrzymany we wrześniu ub.r. przez sąd drugiej instancji.

To niejedyny proces, jaki nadawca publiczny wytoczył za stwierdzenia po śmierci Adamowicza. Podobne sprawy mieli też Krzysztof Skiba, Wojciech Czuchnowski i Adam Bodnar. Wszystkie sprawy zostały umorzone.

ja

Zobacz też:

Szwedzi mieli dosyć rządów lewicy. Prawicowe partie przejmują władzę

Zełenski pojechał do miast wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji: Izium to powtórka Buczy

Sejm przyjął uchwałę ws. reparacji od Niemiec. Wkrótce nota dyplomatyczna

Lubię to! Skomentuj101 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo