Najnowszy sondaż. Czy Kaczyński powinien odejść?

Według najnowszego sondażu United Surveys dla WP.pl odejścia Jarosława Kaczyńskiego na polityczną emeryturę chce 55,1 procent ankietowanych. (fot. PAP)
Według najnowszego sondażu United Surveys dla WP.pl odejścia Jarosława Kaczyńskiego na polityczną emeryturę chce 55,1 procent ankietowanych. (fot. PAP)
Z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że ponad połowa respondentów chce, aby Jarosław Kaczyński jak najszybciej udał się na polityczną emeryturę.

Polacy chcą odejścia Kaczyńskiego

Według 55,1 procent ankietowanych szef PiS powinien jak najszybciej udać się na polityczną emeryturę. 7,6 procent badanych jest zdania, że powinien on odejść po zakończeniu trwającej kadencji na stanowisku prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei 5,6 procent respondentów uważa, że Kaczyński powinien zakończyć polityczną karierę po wyborach parlamentarnych w 2023 roku.

24,8 procent ankietowanych chce kontynuowania przez Jarosława Kaczyńskiego swojej działalności politycznej przez jak najdłuższy czas. Z kolei 6,6 procent pytanych nie wyraziło swojego zdania w tej kwestii.

Co sądzą wyborcy PiS?

56 procent respondentów, deklarujących się jako wyborcy PiS, nie chce odejścia Kaczyńskiego. Z grupy wyborców Prawa i Sprawiedliwości 21 procent z nich twierdzi, że Kaczyński powinien odejść po zakończeniu swojej kadencji. 9 procent z nich chciałoby, by prezes PiS skończył działalność polityczną po wyborach w 2023 roku. Z kolei jedynie 4 procent wśród wyborców PiS chce, aby prezes partii natychmiast skończył swoją karierę polityczną.

Badanie odbyło się w dniach 9-11 września i przeprowadzono je metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków.

Ostatnia kadencja Kaczyńskiego

W lipcu 2021 roku podczas kongresu Prawa i Sprawiedliwości wskazano Jarosława Kaczyńskiego na kolejną kadencję na stanowisku prezesa partii. Oznajmił on wtedy również, że będzie to jego ostatnia kadencja.

— Po raz ostatni staje na czele PiS. I chcę powiedzieć że dziękuję państwu i Bogu, że staję na czele wtedy, kiedy PiS stoi przed ogromnymi zadaniami i ogromną szansą dla Polski. Tą szansą o której już mówiłem, szansą nadrobienia wielowiekowych, tysiącletnich przedtem przeszło zaległości — mówił Kaczyński.


RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj178 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka