Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie zostaną sprowadzone do Polski

Konferencja dot. sprowadzenia z Anglii do Polski szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie, fot. PAP/Radek Pietruszka
Konferencja dot. sprowadzenia z Anglii do Polski szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie, fot. PAP/Radek Pietruszka
Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski. Spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowo powstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

Mauzoleum prezydentów RP na Uchodźstwie w Świątyni Opatrzności Bożej

12 listopada z Anglii do Polski zostaną sprowadzone szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Tego samego dnia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe oraz pochówek w nowo powstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

"W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie specjalne Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Tam będą groby – prawdziwe bądź symboliczne – naszych prezydentów" – poinformował pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak podczas konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie.

"Powstanie także izba pamięci, bo dotychczas – mimo że od przekazania insygniów minęło już prawie trzydzieści dwa lata – Polska nie doczekała się takiego miejsca" - dodał. Dziedziczak zaznaczył także, że "nie było miejsca, gdzie można było oddać hołd prezydentom na uchodźstwie, jak również zapoznać się z historią całej idei naszych legalnych rządów przez okres komunizmu".

Ogromne spięcie na linii Rosja-Japonia. FSB zatrzymało japońskiego konsula

Prochy prezydentów zostaną sprowadzone z Wielkiej Brytanii

Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków Za Granicą poinformował także, że "w tej chwili sprowadzamy prochy Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego, którzy zostali pochowani w Wielkiej Brytanii na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark". "Zostaną oni uroczyście pochowani Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie" – powiedział Jan Dziedziczak.

Przypomniał także, że w Świątyni Opatrzności Bożej został już pochowany prezydent Ryszard Kaczorowski. "On także zostanie przeniesiony do tego powstałego Mauzoleum" – wyjaśnił. "W tym Mauzoleum będą także symboliczne groby prezydentów Kazimierza Sabbata i Edwarda Raczyńskiego" – zaznaczył Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków Za Granicą. Przypomniał, że "prezydent Sabbat spoczywa w Londynie, a prezydent Raczyński w Rogalinie".

Niebezpieczny wyciek gazu na Bałtyku. Akurat wtedy, gdy nastąpi otwarcie Baltic Pipe

Historia Prezydentów RP na uchodźstwie

Urząd prezydentów RP na uchodźstwie sprawowali kolejno: Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski, Edward Raczyński, Kazimierz Sabbat i Ryszard Kaczorowski. Do Polski zostaną sprowadzone szczątki trzech pierwszych prezydentów, którzy obecnie spoczywają na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii. W Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie zostanie również pochowany Ryszard Kaczorowski z małżonką, którzy dziś spoczywają w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.

Historię Prezydentów RP na uchodźstwie przypomni kampania "Misja: Wolna Polska". Na stronie www.misjawolnapolska.pl zamieszczono informacje o faktach z ich życia i czasów urzędowania. Na stronie znajdują się materiały edukacyjne: teksty, zdjęcia i infografiki. Jak podali organizatorzy, jednym z elementów kampanii jest ogólnopolski konkurs edukacyjny dla szkół, a także działania w prasie, internecie, mediach społecznościowych, radiu oraz pociągach PKP.

Projekt objęty jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

ja

Czytaj także:

Złe wieści dla PiS przed trudną zimą. Ten sondaż wskazuje, że większość obwinia rząd

Rząd zdecydował ws. zamrożenia cen prądu. Będzie też nowy dodatek

Media o wizycie Scholza w krajach Zatoki Perskiej. “Pragmatyzm zamiast wartości”

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka