Senat wybrał w czwartek na czteroletnią kadencję 30 ławników Sądu Najwyższego. Źródło: PAP/Tomasz Gzell, Twitter/Maciej Stańczyk
Senat wybrał w czwartek na czteroletnią kadencję 30 ławników Sądu Najwyższego. Źródło: PAP/Tomasz Gzell, Twitter/Maciej Stańczyk

Senat wybrał ławników do SN. Działacze KOD, hejterzy i byli działacze PO

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 72
Senat wybrał w czwartek na czteroletnią kadencję 30 ławników Sądu Najwyższego spośród 54 kandydatur. Kandydatury zdecydowanej większości wyłonionych ławników - 26 osób - zostały zgłoszone przez Komitet Obrony Demokracji. Na liście znalazły się m.in. osoby, który startowały w wyborach z list PO, obrażali polską Staż Graniczną czy też dawali wywiad dla rosyjskiego "Sputnika".

Wybrani ławnicy to: Robert Burek, Radosław Jeż, Marek Molczyk, Mariusz Wilczyński, Jarosław Gałkiewicz, Arkadiusz Sopata, Przemysław Wiszniewski, Małgorzata Figa-Tomińska, Joanna Lasko, Stanisław Adamski, Magdalena Bielska, Sylwia Bogusz, Izabela Fularz, Grzegorz Gołębiowski, Piotr Kaliszek, Grzegorz Kolek, Andrzej Kompa, Roman Piotrowski, Jarosław Płuciennik, Sława Rafalak, Anna Schmidt-Fic, Robert Szczerbaniak, Urszula Szrek-Adamska, Anita Czarniecka, Sławomir Majdański, Sławomir Majewski, Jolanta Puacz-Olszewska, Monika Szafraniec, Ewa Topór-Nawarecka, Grzegorz Wiśniowski. 

Obrażała straż graniczną. Teraz została ławnikiem w SN

"Szczególną uwagę zwracają dwie nowe ławniczki: jedno nazwisko znane jest z wypowiedzi dla rosyjskiego Sputnika, drugie – z obrażania służb broniących granicy polsko-białoruskiej”– podaje serwis niezależna.pl, opisujący nowych ławników SN. 

Pierwszą ze wspomnianych kobiet jest Sława Rafalak. Nowa ławniczka, której kandydaturę zgłosił KOD na swoim profilu w mediach społecznościowych pozuje m.in. z Igorem Tuleyą, Magdaleną Adamowicz i Aleksandrą Dulkiewicz. Jednak większą uwagę serwisu przykuł fakt, że kobieta na początku 2022 roku stwierdziła, że Straż Graniczna, policja, wojsko i WOT "dopuszczają się na granicy polsko-białoruskiej zorganizowanej zbrodni przeciwko ludzkości, aktywnie uczestnicząc w łamaniu prawa i torturach" na granicy polsko-białoruskiej.

Nazwała ona zbrodniarzami również premiera Morawieckiego, prezesa PiS Kaczyńskiego czy szefa MON Błaszczaka. 

Udzieliła wywiadu dla "Sputnika" 

Drugą z ławniczek wyróżnionych przez portal niezależna.pl jest Anita Czarniecka, która kandydowała z list Koalicji Obywatelskiej do sejmiku województwa pomorskiego. Czarniecka w 2019 roku protestowała przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej i udzieliła wypowiedzi rosyjskiemu "Sputnikowi".

– Mamy tu podobną sytuację do tej, jaka była z Puszczą Białowieską. Broniliśmy Puszczy i Komisja Europejska stanęła wtedy po naszej stronie. Udało się wówczas zatrzymać wycinanie lasu. Takich mamy polityków, którzy prowadzą politykę rabunkową. Już nie wspomnę o tym, co się dzieje w słynnej stadninie koni w Janowie. Fachowcy odchodzą, stadnina na krawędzi bankructwa – mówiła wówczas w rosyjskim prorządowym medium. 

Dodajmy, że innymi ławnikami, którzy w przeszłości byli działaczami KO są: Izabela Fularz - kandydatka na radną w wyborach samorządowych w 2018 roku oraz Piotr Kaliszek - startował do rady dzielnicy Śródmieście w Warszawie. 

Porównał Kaczyńskiego do Hitlera 

Nowy ławnik w Sądzie Najwyższym Przemysław Wiszniewski również w przeszłości otwarcie deklarował po jakiej stronie się opowiada. Świadczyć mogą o tym m.in. jest wpisy w mediach społecznościowych. Wiszniewski wrzucił na Facebooka zdjęcia porównujące Jarosława Kaczyńskiego do Adolfa Hitlera. Pisał również, że "serdecznie namawia obywateli, by nie wpuszczali do swoich mieszkań pazernego kleru". 

Większość nowych ławników wybranych do Sądu Najwyższego przeanalizował na swoim profilu na Twitterze Maciej Stańczyk. 

Zadania ławników w Sądzie Najwyższym 

Według ustawy ławnikiem SN może być osoba, która m.in. posiada wyłącznie obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i publicznych; jest nieskazitelnego charakteru; ukończyła 40 lat, ale - w dniu wyboru - nie ukończyła jeszcze 60 lat; jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika; posiada co najmniej wykształcenie średnie. Nie może nim być osoba, która m.in.: jest zatrudniona w sądach, prokuraturze lub policji, pracuje w urzędach obsługujących centralne organy państwa, jest adwokatem, radcą prawnym, notariuszem, żołnierzem, duchownym albo należy do partii politycznej.

Generalnie ławnicy uczestniczą w Sądzie Najwyższym w rozpoznawaniu skarg nadzwyczajnych oraz spraw dyscyplinarnych m.in. sędziów. Ławników wybiera Senat w głosowaniu jawnym. Udział ławników w orzekaniu przez SN oraz ich wybór przez Senat wynika z ustawy o SN obowiązującej od 3 kwietnia 2018 r.

MP

Czytaj dalej: 


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo