Żałobnicy na pogrzebie Jerzego Urbana. Widać m.in. Adama Michnika i Aleksandra Kwaśniewskiego. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Żałobnicy na pogrzebie Jerzego Urbana. Widać m.in. Adama Michnika i Aleksandra Kwaśniewskiego. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Znani politycy na pogrzebie Urbana. Była też pikieta przeciwników komunisty

Redakcja Redakcja Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 162
Aleksander Kwaśniewski, Adam Michnik, Marian Turski, Jan Hartman, Katarzyna Grochola, Olga Lipińska - to niektórzy ze znanych postaci świata polityki, mediów i literatury, którzy towarzyszyli Jerzemu Urbanowi w ostatniej drodze na Powązkach. W okolicach cmentarza pojawiła się też grupa manifestantów, którzy przypomniała o komunistycznych zbrodniach i kłamstwach byłego rzecznika rządu PRL.

Pogrzeb Jerzego Urbana odbył się 11 października na warszawskich Powązkach punktualnie o godzinie 13:00. Rodzina zmarłego prosiła, by żałobnicy nie kupowali kwiatów, a zamiast tego wpłacili na hospicjum. Mistrzyni ceremonii pogrzebowej wspominała Urbana jako świetnego dziennikarza i felietonistę. Wydarzenie miało charakter świecki, bez udziału księdza. Przypomnijmy, że Urban był zadeklarowanym ateistą i antyklerykałem, często uderzającym tekstami w duchownych i Kościół.  

Kuchciński zaskoczył wszystkich. Wydał oświadczenie ws. oskarżeń i zagroził pozwami

Kwaśniewski i Hartman przed nagrobkiem Urbana 

- Znam Jerzego Urbana dobrego i szczodrego. Był człowiekiem bardzo wrażliwym. Ten język, ten styl nie był jego stylem w życiu codziennym. Wydaje mi się, że ta forma, ta chęć prowokacji, była tarczą ochronną - cytuje "Super Express" słowa byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z cmentarza. - Nie chcę bronić tego, co robił, ale Jerzy Urban stworzył posadę rzecznika prasowego - zaznaczył, przemawiając na pogrzebie. - Wobec generała Jaruzelskiego był niezwykle lojalny, to był jego bohater - zaznaczył. 

Bardziej oddany Urbanowi okazał się Jan Hartman. Wykładowca UJ zapowiedział walkę o dobre imię komunisty. - Nie pozwolę, by na twój temat kłamano - stwierdził. - Jego misją było stworzenie Polski demokratycznej i świeckiej, wolnej od wpływów kościelnych. Był dla mnie inspiracją, chciałem mu publicznie podziękować - wspominał Hartman.  

Szamani wspierają Rosjan na froncie. Odprawiają gusła za "operację specjalną"

Protest na pogrzebie Urbana 

Ciało Urbana skremowano, a jego prochy zostały umieszczone w czarnej urnie. W okolicy Cmentarza Wojskowego na Powązkach obecni byli też krytycy zmarłego. - Jesteśmy na Powązkach Wojskowych, gdzie w milczeniu przypominamy ofiary stanu wojennego i komunizmu lat 80-tych, kiedy w rządzie PRL zasiadał Jerzy Urban, który zostanie dzisiaj pochowany na naszej narodowej nekropolii - poinformowało Stowarzyszenie "Wspólnota i Pamięć". 

Grupka protestujących przypomniała na transparentach o brutalnej zbrodni dokonanej na ks. Jerzym Popiełuszko, a także o pobiciu Grzegorza Przemyka i ofiarach stanu wojennego. Nie było jakichkolwiek incydentów i przepychanek w trakcie ceremonii pogrzebowej Urbana. 

Ujawniła praktyki Lisa w "Newsweeku". Teraz często słyszy, że jest "donosicielką"


GW

Zobacz galerię zdjęć:

Aleksander Kwaśniewski wygłosił przemówienie na pogrzebie Jerzego Urbana. Fot. PAP
Aleksander Kwaśniewski wygłosił przemówienie na pogrzebie Jerzego Urbana. Fot. PAP Jan Hartmann zapewnił, że będzie walczył o dobre imię Urbana. Fot. PAP Obecni na pogrzebie Urbana. Widać m.in. Adama Michnika i Mariana Turskiego. Fot. PAP Katarzyna Grochola pożegnała Jerzego Urbana. Fot. PAP Protest na Powązkach. Fot. PAP Ceremonia pogrzebowa Jerzego Urbana. Fot. PAP Marian Turski na Powązkach. Fot. PAP Aleksander Kwaśniewski rozmawiał z żałobnikami. Fot. PAP Pogrzeb Jerzego Urbana odbył się 11 października.

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura