Kontrowersyjny prezent Macrona dla papieża. Polskie MSZ zapowiada interwencję

Emmanuel Macron wręczył papieżowi Franciszkowi z pieczątką "Czytelnia Akademicka we Lwowie". Fot. PAP/EPA/Vatican News
Emmanuel Macron wręczył papieżowi Franciszkowi z pieczątką "Czytelnia Akademicka we Lwowie". Fot. PAP/EPA/Vatican News
Ministerstwo Spraw Zagranicznych bada sprawę prezentu, jaki prezydent Francji Emmanuel Macron wręczył papieżowi Franciszkowi podczas poniedziałkowej audiencji.

Prezent Emmanuela Macrona dla papieża Franciszka

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się w poniedziałek z papieżem Franciszkiem. Podczas audiencji Macron wręczył papieżowi pierwsze francuskie wydanie rozprawy filozoficznej Immanuela Kanta "Projekt wiecznego pokoju" z 1796 roku. Na pierwszej stronie książki, jak można zobaczyć na zdjęciach publikowanych na Twitterze, widnieje pieczątka "Czytelnia Akademicka we Lwowie".

Macron spotkał się z Franciszkiem. Prezent powinien dać papieżowi do myślenia

W internecie pojawiły się sugestie, że książka mogła zostać zrabowana podczas II wojny światowej, gdy Lwów, wówczas jedno z największych polskich miast, znajdował się pod okupacją.

Polskie MSZ zapowiada interwencję

- Będę rekomendował, aby nasze służby dyplomatyczne wystosowały oficjalne zapytanie do strony francuskiej o to, w jaki sposób ta książka znalazła się we francuskich rękach. Z pieczęci, która widnieje w książce, można wnioskować, że należała ona do przedwojennej Polski - powiedział PAP poseł Arkadiusz Mularczyk, który wkrótce, zgodnie z zapowiedziami rzecznika MSZ, ma objąć funkcję wiceszefa polskiej dyplomacji.

Wcześniej rzecznik MSZ Łukasz Jasina powiedział, że resort bada sprawę prezentu, jaki prezydent Francji wręczył papieżowi, ale na razie nie wydaje oświadczenia w tej kwestii.

Skąd Macron znalazł się w posiadaniu książki Kanta

- Podarowany papieżowi Franciszkowi egzemplarz tego rzadkiego pierwszego wydania Kanta został zakupiony za 2500 euro w księgarni Hatchuel w Paryżu — informował francuski dziennikarz Arnaud Bédat.

Dzieło zostało zakupione na aukcji AbeBooks - zauważył polski profesor literaturoznawca Bogdan Burdziej.

Czytelnia Akademicka we Lwowie została założona w 1867 roku, działała do 1939 r. Była organizacją akademicką o profilu kulturalno-naukowym, działała jako pierwsze polskie studenckie naukowe towarzystwo akademickie we Lwowie.

ja


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj110 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka