Polsat świętuje 30. urodziny. To były największe hity stacji

Stacja Polsat we wtorek obchodzi swoje 30-lecie. Z tej okazji zorganizowano jubileuszowa galę. Jak wyglądały początki pierwszej prywatnej stacji telewizyjnej w Polsce? (fot. PAP)
Stacja Polsat we wtorek obchodzi swoje 30-lecie. Z tej okazji zorganizowano jubileuszowa galę. Jak wyglądały początki pierwszej prywatnej stacji telewizyjnej w Polsce? (fot. PAP)
30 lat temu Zygmunt Solorz uruchomił stację Polsat, która wówczas była pierwszą prywatną stacją telewizyjną. — Nie można odpuszczać. Jeżeli się coś robi i wierzy się w to, co się robi, to trzeba ciągnąć — komentuje prezes Polsatu. We wtorek odbędzie się uroczysta gala z okazji 30-lecia stacji, którą będzie można obejrzeć o godz. 20 na antenie Polsatu.

Początki Polsatu

Stacja Polsat ruszyła w sobotę, 5 grudnia 1992 roku. O godz. 16:30 na wizji pojawiła się Karina Szafrańska, pierwsza prezenterka stacji. Początkowo stacja nadawała tylko przez kilka godzin dziennie z przerwami. W pierwszych miesiącach, aby nie łamać polskiego prawa, program emitowano z Holandii, dokąd dowożono codziennie taśmy. 

— Gdy samoloty miały opóźnienia, widzowie mogli zobaczyć planszę z napisem: "przepraszamy za usterki" — wspomina portal Wirtualnemedia.pl. Wskazuje również, że początkowo oglądalność Polsatu była niska, ponieważ niewiele gospodarstw domowych miało urządzenia do odbioru satelitarnego.

Wiesław Walendziak pierwszym dyrektorem programowym

Pierwszym dyrektorem programowym Polsatu był Wiesław Walendziak, wcześniej pracujący w TVP jako prowadzący m. in. program "Bez znieczulenia". 

— To on ściągnął do Warszawy, gdzie mieściła się siedziba Polsatu, młodych dziennikarzy z Gdańska — wspomina portal. Wśród nich byli. m. in. Jarosław Sellin, który obecnie jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Wojciech Szeląg, obecnie dziennikarz portalu Interia.pl.

— Niewiele było wtedy osób, które miały jako takie pojęcie o mediach. Wystarczyło, że miałeś za sobą kilka miesięcy stażu w TVP, bo innej telewizji nie było, i już byłeś naprawdę kimś — wspomina Szeląg. — Przyjechałem do Warszawy w ślad za przyjaciółmi z rodzinnego Gdańska. To oni gwarantowali, że będzie fajnie.

Pierwszy program informacyjny

Po prawie dziewięciu miesiącach od uruchomienia Polsatu – 15 sierpnia 1993 roku na antenie stacji pojawiły się "Informacje". W pierwszej ekipie, poza Sellinem i Szelągiem znaleźli się m. in. Artur Tamborski, Adam Pawłowicz, Joanna Wrześniewska, Tadeusz Święchowicz czy Marta Bark.

— Czytało się z kartek. Promptera nie było, choć już wtedy był on standardem w gdańskiej telewizji. Studio przypominało ponurą kanciapę z półkami, na których stały jakieś absurdalne segregatory. O scenografii nikt wtedy nie myślał. Nam zależało, żeby poszedł sygnał i nie było blamażu — opisuje Szeląg.

Polsat z koncesją na emisję naziemną

6 października 1993 roku Polsatowi przyznano koncesję na emisję naziemną. Dzięki niej od 1 marca 1994 roku telewidzowie mogli odbierać program za pośrednictwem tradycyjnych anten. Nieco ponad rok od startu, na początku 1994 roku oglądalność stacji wynosiła 8 procent. Wówczas TVP1 oglądało 60 proc. telewidzów, a TVP2 – 25 proc.

— Te proporcje szybko zaczęły się jednak zmieniać. Już w 1996 r. liczba widzów Polsatu była większa niż Dwójki, a później wielokrotnie pierwsza polska komercyjna telewizja wygrywała nawet z Jedynką — wspomina portal Wirtualnemedia.pl.

Popularne programy na antenie Polsatu

Jednymi z najpopularniejszych programów były m. in. "Polityczne Graffiti", "Interwencja" czy "Ręce, które leczą". Dużą oglądalnością cieszył się także program Włodzimierza i Macieja Zientarskich – "4x4".

W latach 2002-2006 na Polsacie emitowano program Kuby Wojewódzkiego (który następnie został przeniesiony do TVN-u). 

Popularny w latach 2003-2004 był także program Wojciecha Cejrowskiego – "Z kamerą wśród ludzi".

Niewątpliwie ważną postacią dla stacji jest też Krzysztof Ibisz, który na antenie Polsatu prowadził m. in. program "Bar", "Życiowa szansa", "Awantura o kasę", "Rosyjska ruletka" czy "Gra w ciemno".

Gala z okazji 30-lecia Polsatu

Z okazji 30-lecia Polsatu telewizja organizuje jubileuszową galę, podczas której wystąpi wielu polskich wykonawców. Uroczystość odbędzie się we wtorek 6 grudnia o godz. 20:00 w Teatrze Wielkim w Warszawie. Będzie można je obejrzeć na antenie Polsatu, w serwisie Polsat Go oraz Interii.

Podczas gali wystąpią m. in.: Maryla Rodowicz, Doda, Ralph Kamiński, Igor Herbut, Piotr Rubik. Na scenie zaprezentują się również Muniek Staszczyk, Lady Pank, Maciej Maleńczuk, czy Grzegorz Hyży.

Wydarzenie poprowadzą m. in. Krzysztof Ibisz, Paulina Sykut-Jeżyna, Maciej Dowbor, Piotr Gąsowski, Maciej Rock, Zygmunt Chajzer, Dorota Gawryluk, Bogdan Rymanowski, Jerzy Mielewski, Karolina Gilon, Marcelina Zawadzka, Adam Zdrójkowski, Iza Janachowska.

Na zakończenie gali stacja przygotowała specjalny koncert, podczas którego z orkiestrą Andrzeja Smolika wystąpią artyści, którzy zwyciężali w "Idolu". Na scenie pojawią się m. in. Brodka, Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz czy Natalia Szroeder.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura