Mariusz Walter w 2017 roku. Fot. PAP archiwum/StrefaGwiazd/Marcin Kmieciński
Mariusz Walter w 2017 roku. Fot. PAP archiwum/StrefaGwiazd/Marcin Kmieciński

Mariusz Walter nie żyje. Założyciel TVN miał 85 lat

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 94
Zmarł Mariusz Walter - były prezes TVN, współzałożyciel i współwłaściciel grupy ITI, miał 85 lat.

Mariusz Walter - ważna postać w polskich mediach

Mariusz Walter urodził się w 1937 roku we Lwowie. Pracę w mediach zaczynał w studenckim radiowęźle, studiując na gliwickiej politechnice. W latach 70. stał się jednym z najbardziej znanych dziennikarzy i producentów telewizyjnych. Kariera zawodowa potoczyła się od Radia Katowice, poprzez ośrodek Telewizji Polskiej w Katowicach do Telewizji Polskiej w Warszawie, a potem TVN.

Pracował jako dziennikarz TVP w latach 1963–1982. Był redaktorem naczelnym Redakcji Widowisk Publicystycznych i Form Dokumentalnych Studia-2 TVP w latach 1978–1982. Współtworzył takie programy telewizyjne, jak: „Turniej Miast” czy „Studio 2”.

W latach 1967-1983 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Roboczej.

- Mówi pan o zapisaniu się do partii? Miałem świadomość, że jeśli w tamtych czasach chcę coś zrobić w telewizji, ja nuworysz, technik budowlany, magister inżynier budownictwa. Z dość kiepskim pochodzeniem. Jeśli chcę robić to, o czym marzyłem, to muszę się uzbroić na Placu Powstańców. Uzbroić to znaczy mieć swój zespół, swój pokój, po prostu być w środku. Poprosił mnie kiedyś na rozmowę Ignacy Waniewicz (po wyrzuceniu go z Polski w 1968 r. został prezesem telewizji kanadyjskiej) i mówi: "Widzę pana jako zdolnego, młodego człowieka itd. Ale musi mieć pan świadomość, że ani ja panu nie będę mógł pomóc, ani pan sam sobie nie pomoże, jeśli pan się nie zakotwiczy w partii - wspominał w 2021 r. w wywiadzie dla Newsweeka.

Powstanie telewizji TVN

W stanie wojennym Walter zakończył współpracę z TVP. W 1984 założył z Janem Wejchertem holding ITI (International Trading and Investment). Przedsiębiorstwo otrzymało koncesję od władz PRL na sprowadzanie sprzętu elektronicznego z zagranicy i dystrybucję w Polsce filmów na kasetach wideo.

W tym samym czasie w Mariuszu Walterze kiełkowała idea powołania do życia komercyjnej stacji telewizyjnej, która byłaby konkurencją dla TVP. Pierwsze próby uzyskania koncesji skończyły się porażką. Udało się jednak odkupić regionalną krakowską stację Wisła. Przez kolejne długie miesiące szkolono ludzi, pracowano nad formułą stacji. W 1997 r. TVN dostaje w końcu koncesję na program ponadregionalny i 13 października 1997 r. o godz. 19.00 po raz pierwszy widzowie w całym kraju obejrzeli wydanie programu "Fakty" w nowej telewizji TVN. Pod rządami Mariusza Waltera Grupa ITI stała się prawdziwym imperium medialnym, które przyniosło mu fortunę.

Dziennikarze i politycy składają kondolencje

W 2004 r. tygodnik "Wprost" umieścił Mariusza Waltera na liście 100 najbogatszych Polaków na 34. miejscu z majątkiem ocenianym na 450 mln zł. W kolejnych latach wielkość jego majątku – jak również pozycja w zestawieniu – zmieniały się.

Do 2001 r. Walter był prezesem TVN, w zarządzie ITI (właściciela TVN) zasiadał do 2012 r., do czasu sprzedaży portalu Onet koncernowi medialnemu Ringer Axel Springer.

Wyreżyserował m.in. takie filmy, jak "Prawo Archimedesa" (1977), "Scena zbiorowa ze świętym" (1974), "28 minut jazzu i Papa" (1973), "Gra o wszystko" (1970).

Był fanem piłki nożnej, zasiadał m.in. we władzach Legii Warszawa. W 2001 r. odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Rok później wyróżniony statuetką "Gwiazda Telewizji Polskiej" wręczoną z okazji 50-lecia TVP "za nowatorskie programy telewizyjne, stworzenie nowej jakości w rozrywce i publicystyce telewizyjnej".

Długi wpis poświęcił Mariuszowi Walterowi Szymon Hołownia. Jak napisał, była to "jedna z najważniejszych osób na drodze mojego poprzedniego zawodowego, dziennikarskiego, życia".


Kondolencje na Twitterze złożyła m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska.

ja

Czytaj też:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura