Gdy dom staje się całym światem

Warszawskie hospicjum dla dzieci. Źródło: Mat. prasowe
Warszawskie hospicjum dla dzieci. Źródło: Mat. prasowe
Dla chorych nieuleczalnie dzieci najlepszą alternatywą dla pobytu w szpitalu jest domowa opieka paliatywna. Od niemal 30 lat Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci umożliwia swym podopiecznym przeżywanie choroby we własnych domach. Lekarze, pielęgniarki i fizjoterapeuci pomagają opanować ból i zmniejszyć cierpienie fizyczne, a psycholodzy i kapelan udzielają wsparcia psychologicznego i duchowego. Dzięki działalności Fundacji dzieci mogą przeżyć ostatni okres życia z godnością, bez strachu, rozłąki, niepotrzebnych zabiegów. W miejscu, gdzie czują się najlepiej — w domu.

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci działa na terenie Warszawy oraz w promieniu około 100 km od niej, ale zdarza się, że pod opiekę przyjmowani są pacjenci z regionów odleglejszych, jeśli inne hospicja nie są skłonne do udzielenia wsparcia. Mało kto wie, że taka opieka nie polega wyłącznie na świadczeniach medycznych – to także wsparcie psychologiczne, duchowe i socjalne, które udzielane jest całym rodzinom. Hospicjum domowe działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Pielęgniarka i lekarz dyżurny są do dyspozycji rodziców i służą pomocą w każdej chwili. Chodzi o to, by rodzice i rodzeństwo małych pacjentów czuli się bezpiecznie. 

- Mijający rok mocno doświadczył nas wszystkich, również organizacje pomocowe odczuły jego skutki. Sporo się wydarzyło w naszym otoczeniu. Pandemia, która dezorganizowała naszą pracę, wojna na Ukrainie i kryzys uchodźczy, które sprawiły, że wielu darczyńców przekierowało swoją uwagę i środki na pomaganie ofiarom tego konfliktu. Do tego kryzys gospodarczy – wzrost cen, inflacja, ogólna niepewność. Z tym wszystkim przyszło nam się mierzyć w ostatnim czasie. Ani na chwilę nie rezygnujemy jednak z pomagania, pod opiekę przyjmujemy kolejnych pacjentów, którzy wymagają specjalistycznej opieki. Pragnę podkreślić, że nasza fundacja pokrywa całkowite koszty leczenia pacjentów, dostarcza im bezpłatnie potrzebny sprzęt medyczny (np. koncentratory tlenu, ssaki, pompy infuzyjne, asystory kaszlu) i środki pielęgnacyjne. Nieuleczalnie chore dzieci zasługują na godne traktowanie, miłość i troskę, do samego końca – mówi Katarzyna Marczyk, Prezes Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.

Zmiany w systemie podatkowym

Wiele mówi się o zmianach, jakie wprowadził Polski Ład, ale na razie nikt nie wie, jak radykalne zmiany w systemie podatkowym odbiją się na organizacjach pożytku publicznego. Wprawdzie w lipcu podniesiono poziom możliwego odpisu podatku z 1% do 1,5%, ale czy to wystarczy, by zniwelować stratę organizacji pozarządowych wynikającą z ogólnych zmian podatkowych? Podwyższona kwota wolna od podatku i zmiana progów podatkowych sprawiły, że część obywateli będzie płaciła niższy podatek lub nawet nie zapłaci go wcale. Co za tym idzie, istnieją spore obawy, że odpis na organizacje pożytku publicznego, będzie w rezultacie niższy.

image

- Dodatkowo martwi nas to, że niewiele się mówi na temat tych zmian i podatnicy po prostu nie wiedzą, że wypełniając PIT w roku 2023, mogą przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego 1,5%. To wszystko sprawia, że niepokoimy się o nasze finansowanie, a rosnące koszty ten niepokój pogłębiają. Wchodząc w nowy rok, stajemy przed wyzwaniem, jakim jest dla Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci szukanie sposobu na osiągnięcie w miarę stabilnej sytuacji finansowej, która by nam pozwoliła w sposób niezakłócony i bez obniżania jakości sprawować opiekę nad nieuleczalnie chorymi dziećmi – dodaje Katarzyna Marczyk. 

Jak przekazać 1,5% podatku?

Podatnik samodzielnie wybiera, na którą organizację pożytku publicznego przekazana zostanie kwota pochodząca z jego zeznania rocznego. Co ważne, przekazując 1,5% z własnego PIT, nie traci ani złotówki - rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa. Jest to jedyna okazja, kiedy możemy zdecydować, jak część płaconych przez nas podatków zostanie wykorzystana. Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, których wypełnienie jest niezbędne, by przekazać 1,5% rocznego podatku. W pola te wpisać należy numer KRS wybranej organizacji oraz przekazywaną kwotę, stanowiącą 1,5% podatku. Bardzo istotne jest właściwe podanie danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS organizacji, spowoduje, że pieniądze nie zostaną jej przekazane, a korekta tych danych może okazać się niemożliwa.

Pamiętajmy, że jeżeli zdecydujemy się przekazać część podatku na cele dobroczynne, to w deklaracji nie należy wpisywać „1,5%”, tylko faktyczną kwotę w złotówkach, stanowiącą równowartość 1,5% podatku! Kwota ta musi być zaokrąglona w dół do pełnych dziesiątek groszy (czyli jeśli 1,5% podatku wynosi 35,68 zł, należy wpisać kwotę 35,60 zł).

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo