remier Mateusz Morawiecki podczas wypowiedzi dla mediów w Sejmie w Warszawie, fot. PAP/Piotr Nowak
remier Mateusz Morawiecki podczas wypowiedzi dla mediów w Sejmie w Warszawie, fot. PAP/Piotr Nowak

Jest reakcja Komisji Europejskiej na głosowanie Sejmu ws. ustawy o Sądzie Najwyższym

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 76
Nowy projekt ustawy o sądownictwie złożony przez polski rząd w grudniu 2022 r., a obecnie przyjęty przez Sejm, jest ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań wynikających z polskiego Krajowego Planu Odbudowy - powiedział PAP rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.

Komentarz rzecznika Komisji Europejskiej

- Będziemy nadal uważnie śledzić kolejne etapy trwającego procesu przyjmowania, a następnie przeanalizujemy ostatecznie przyjęte prawo. Pozostajemy w kontakcie z polskimi władzami, aby zapewnić pełną zgodność polskiego ustawodawstwa ze zobowiązaniami podjętymi w ramach KPO w zakresie niezawisłości sądów. Ważne będzie, aby przyjęta ostateczna ustawa podniosła standardy ochrony sądowej i niezawisłości sędziowskiej - powiedział Wigand.

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Za projektem zagłosowali niemal wszyscy posłowie PiS. Przeciwko była Solidarna Polska, Konfederacja i Polska 2050. Posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i KP-PSL w zdecydowanej większości wstrzymali się od głosu.

Projekt ma - według posłów PiS - wypełnić wymagania związane z kluczowym "kamieniem milowym" warunkującym uruchomienie przez Komisję Europejską środków na KPO. Założenia ustawy były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.

Morawiecki: Ustawa o SN to trudny kompromis

Po głosowaniach w Sejmie premier powiedział, że "w tej ustawie, która jest trudnym kompromisem, przede wszystkim chodzi o to, żeby zakończyć jeden spór". - Patrzymy na Wschód, patrzymy na Zachód - i ten spór na zachodzie chcemy zakończyć, ponieważ prawdziwy wróg, prawdziwy przeciwnik jest na Wschodzie i sądzę, że wszyscy Polacy doskonale zdają sobie z tego sprawę - stwierdził.

Morawiecki podziękował też odpowiedzialnemu za negocjacje z KE ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęka "za jego trudną pracę i bardzo dobre podejście". "Bronił on naszej konstytucji, naszej suwerenności - to się udało" - stwierdził premier.

- Niektórzy już skreślili te środki, ale ja uważam, że w dobie walki o bezpieczeństwo polskich granic, o naszą suwerenność, musimy cały czas dbać o wszystkie ewentualne środki, które możemy przyciągnąć do Polski na rozwój, na wzrost wynagrodzeń polskich pracowników, na stabilizację polskiej gospodarki, na uspokojenie rynków finansowych - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że efekty odnośnie rentowości polskich obligacji widać już teraz, porównując je z poziomami które osiągały 2-3 miesiące temu.

Morawiecki podziękował również koalicjantom z Solidarnej Polski. - To były długie, wielogodzinne debaty, gdzie szereg wniosków które usłyszeliśmy ze strony naszych kolegów z SP miało bardzo dużo słuszności, to były słuszne uwagi. Ale polityka to jest sztuka kompromisu, ale my ten kompromis, niełatwy kompromis, nie taki przy którym miałbym ogromną satysfakcję, ale uważam, że są teraz ważniejsze rzeczy o które musimy walczyć.

ja

Czytaj także:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka