Spór Taurona z Rafako
We wtorek od 9:00 w Prokuratorii Generalnej odbywają się rozmowy w sprawie znalezienia rozwiązania sporu pomiędzy Tauronem a Rafako.
Tauron domaga się od Rafako zapłaty kary w wysokości 1,3 mld zł za – zdaniem firmy – wady konstrukcyjne bloku. Z kolei Rafako uważa, że do awarii dochodzi w wyniku stosowania niewłaściwego paliwa podawanego do kotła. Spółka poinformowała, że w związku z karą, której domaga się Tauron – pojawiły się przesłanki na temat rozpoczęcia procedury zmierzającej do upadłości.
"Rzeczpospolita" wskazuje, że jeśli nie dojdzie do porozumienia pomiędzy spółkami, może się to stać w połowie lutego, kiedy to Rafako może złożyć wniosek o upadłość. Wtedy też mija 30-dniowy termin od podania tej informacji przez spółkę.
Kolejna awaria bloku 910 MW w Jaworznie
W czasie, gdy przed Prokuraturą Generalną trwają rozmowy mające na celu zażegnanie sporu, kolejnej awarii doznał blok 910 MW. Tauron przekazał, że doszło do "utraty podciśnienia w kotle". Źródła "Rzeczpospolitej" donoszą jednak, że problemem jest – znów – system odpopielania.
Zdaniem firmy Rafako, Tauron używa surowca o niewłaściwych parametrach, jak np. węgla z Indonezji czy z kopalni Janina. Dla tej elektrowni preferowany jest jednak węgiel z kopalni Sobieski. Ostatnia awaria związana ma też być z młynem mielącym węgiel. Rafako wyjaśnia, że urządzenia te wyłączają się automatycznie, jeśli używane są w niewłaściwy sposób. Tauron twierdzi jednak, że to Rafako odpowiadało za nadzór nad pracą i konstrukcją bloku.
Tauron wyjaśnia przyczyny awarii
— Powodem chwilowego odstawienia bloku jest wypadnięcie awaryjne jednego z młynów, co w konsekwencji spowodowało wyłączenie bloku. Prowadzimy prace mające na celu jak najszybsze uruchomienie jednostki. Blok ponowie zostanie zsynchronizowany z krajową siecią elektroenergetyczną najpóźniej jutro. Jak wskazywaliśmy wcześniej, zidentyfikowane wady bloku dotyczą m.in. właśnie układu młynowego, za który odpowiada Rafako — tłumaczy rzeczniczka prasowa Tauron Wytwarzanie, Patrycja Hamera.
Spółka poinformowała o usterce o godzinie 3:30 w nocy z poniedziałku na wtorek 24 stycznia. Awaria ma zostać usunięta w środę 25 stycznia do godz. 18:00.
RB
Czytaj dalej:
- Koszmar w wojsku. Dowódca kompanii zatrzymany przez żandarmerię, zarzuty są poważne
- USA pracują nad stworzeniem potężnej broni. Pociski hipersoniczne będą bez szans
- Lekarze odmówili 14-latce aborcji. Lewica żąda wyjaśnień
- Oddala się potencjalna wygrana opozycji w wyborach. PiS rośnie
- Santos przejmuje stery. "Wybitny, pierwsza piątka selekcjonerów na świecie"
Komentarze