Szefowie Salv: Taavi Tamkivi, Jeff McClelland i Sergei Rumjantsev. Fot. Jake Farra/SALV
Szefowie Salv: Taavi Tamkivi, Jeff McClelland i Sergei Rumjantsev. Fot. Jake Farra/SALV

Totalizator Sportowy pomaga w walce z brudnymi pieniędzmi

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Do Polski, dzięki finansowaniu Totalizatora Sportowego, wchodzi estoński startup Salv, który pomaga walczyć z przestępczością finansową. W ostatnich latach liczba przestępstw finansowych rośnie. W 2022 roku policja prowadziła 70 tysięcy postępowań, wobec 64 tysięcy prowadzonych rok wcześniej.

W polskiej policji powstało nawet Biuro do Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej, co świadczy o skali tego zjawiska. W walce z problemem ma pomóc Salv, który zajmuje się między innymi monitorowaniem transakcji, scoringiem finansowym oraz jest pierwszą w Europie transgraniczną platformą wymiany informacji o przestępstwach finansowych. W praktyce oznacza to, że firma przeciwdziała praniu pieniędzy, uzyskiwaniu nieuprawnionego dostępu do systemów bankowych czy unikaniu sankcji.

Inwestycje w innowacje

Firma pozyskała 4 miliony euro (niemal 19 milionów złotych), które zainwestował fundusz ffVC Tech & Gaming. Jest to fundusz inwestujący w spółki na wczesnym etapie rozwoju, głównie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Powstał on z inicjatywy Totalizatora Sportowego oraz partnerów zarządzających amerykańskiego ffVC przy wsparciu PFR Ventures, oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

Salv jest już obecny w 12 krajach w Europie – między innymi na Litwie, Estonii czy Szwecji, ale również w Wielkiej Brytanii i Francji. Najwięcej klientów ma na Litwie, w Wielkiej Brytanii i Francji. Założyciele startupu mają doświadczenie w największych estońskich firmach – Wise oraz Skype. Są też doświadczeni w walce z przestępcami finansowymi. Obecnie, firma zatrudnia 65 osób, do których dołączy kolejnych pięciu pracowników w Polsce.

Oprogramowanie, które stworzyła estońska firma, automatyzuje wiele procesów komunikacyjnych między instytucjami finansowymi. Obecnie, do sieci korzystającej z oprogramowania, należy 21 instytucji finansowych w Europie, startup chwali się wykryciem i rozwiązaniem ponad 6 tysięcy spraw dotyczących podejrzanych transakcji.

Totalizator Sportowy – wspiera nie tylko sport

Totalizator Sportowy, właściciel między innymi marki Lotto, wspiera przede wszystkim polskich sportowców i wydarzenia oraz inicjatywy kulturalne. W ubiegłym roku na ten cel firma przeznaczyła 990 milionów złotych, a w 2023 roku przewiduje, że kwota wsparcia znacząco przekroczy miliard złotych. Łączna kwota, jaką Totalizator Sportowy przeznaczył na te cele od 1994 roku wyniosła już ponad 17,7 miliarda złotych. Oprócz misji społecznej Totalizator Sportowy ma misję ekonomiczną, która polega na maksymalizacji wpływów do budżetu państwa, a także przeciwdziałaniu tak zwanej szarej strefie. 

red.

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka