Pracownik brytyjskiej ambasady szpiegował dla Rosji. Teraz trafi do więzienia

Brytyjski sąd skazał pracownika ambasady w Berlinie. Mężczyzna szpiegował na rzecz Rosji. (fot. Google Maps, Flickr)
Brytyjski sąd skazał pracownika ambasady w Berlinie. Mężczyzna szpiegował na rzecz Rosji. (fot. Google Maps, Flickr)
Brytyjski sąd skazał 58-letniego Davida Smitha, oskarżonego o szpiegowanie na rzecz Rosji. Mężczyzna, pracując w ambasadzie Wielkiej Brytanii w Berlinie miał przekazywać tajne dokumenty, które trafiając w niepowołane ręce mogły zagrozić interesom kraju.

Pracownik brytyjskiej ambasady w Berlinie skazany za szpiegostwo

David Smith, były ochroniarz w brytyjskiej ambasadzie w Niemczech, popierał politykę rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, jednocześnie darząc nienawiścią swoją ojczyznę. Jak podaje "The Guardian", mężczyzna miał od 2018 roku zbierać tajne dokumenty.

Smith w 2020 roku miał wysłać dwa listy do wysokich urzędników w rosyjskiej ambasadzie, przy czym jeden z nich ujawnił tożsamość dyplomaty, który pracował w Rosji - określanego jako X - a także szczegóły dotyczące jego współpracowników.

Śledztwo w sprawie Davida Smitha

Policja wszczęła śledztwo po tym, jak w listopadzie 2020 roku namierzono drugi list Smitha do attaché wojskowego w ambasadzie rosyjskiej. W sierpniu 2021 roku Smith został aresztowany. Wtedy też policja znalazła jego skrytkę z tajnymi dokumentami, zawierającą m. in. korespondencję ministrów z ówczesnym premierem Borisem Johnsonem.

Smith przyznał się do winy

Jak wskazuje "The Guardian", Smith przyznał się do winy, w związku z ośmioma zarzutami na mocy ustawy o tajemnicach urzędowych. Mężczyzna poprzez swoje działania popełnił czyn szkodliwy dla bezpieczeństwa lub interesów państwa. W konsekwencji koszty aktualizacji zabezpieczeń brytyjskich urzedników oszacowano na 820 tys. funtów.

Pracownicy ambasady tłumaczyli przed sądem, że doznali "uczucia gniewu, zdrady i zdenerwowania oraz obaw związanych z udostępnianiem ich danych wrogiemu podmiotowi państwowemu".

Sąd nieugięty

"The Guardian" podkreśla, że szpiegostwo Smitha mogło zaszkodzić negocjacjom Wielkiej Brytanii w sprawie handlu międzynarodowego i pojawiło się w czasie, kiedy Wielka Brytania potępiała Rosję, m. in. za gromadzenie wojsk na granicy z Ukrainą.

Sędzia odrzucił argumenty Smitha, w tym jego twierdzenie, że chciał tylko zawstydzić ambasadę. Orzekł jednocześnie, że dowody wskazują na to, że Smith brał pieniądze od Rosji w ramach "trwającej" relacji. W związku z tym 58-letni David Smith został skazany na 13 lat i 2 miesiące więzienia.

Według sędziów Smith od 2018 roku skopiował "znaczną ilość materiałów".

— Byłeś w pełni świadomy, że nie powinieneś był kopiować żadnego z tych dokumentów i równie świadomy, tego, że gdyby te dokumenty dostały się w niepowołane ręce, mogłyby zaszkodzić brytyjskim interesom lub stanowić zagrożenie dla osób pracujących w brytyjskiej ambasadzie — orzekł sąd.

— Nawiązywałeś regularny kontakt z kimś w rosyjskiej ambasadzie i ten kontakt był przepustką, przez którą przekazywano nielegalnie uzyskane materiały — dodano.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka