Od lewej: reżyser "Na Zachodzie bez zmian", Edward Berger, wraz z aktorami występującymi w filmie, Felixem Kammererem i Albrechtem Schuchem. (fot. PAP/EPA)
Od lewej: reżyser "Na Zachodzie bez zmian", Edward Berger, wraz z aktorami występującymi w filmie, Felixem Kammererem i Albrechtem Schuchem. (fot. PAP/EPA)

Nagrody BAFTA rozdane. Słynny pacyfistyczny tytuł z największym sukcesem

Redakcja Redakcja Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
W niedzielę wieczorem odbyła się ceremonia rozdania brytyjskich nagród filmowych BAFTA. Największym wygranym okazał się niemiecki dramat wojenny pt. "Na Zachodzie bez zmian", który nominowany został w 14 kategoriach i zwyciężył w siedmiu z nich.

Niemiecki dramat wojenny zgarnął najwięcej nagród

"Na Zachodzie bez zmian" to ekranizacja powieści Ericha Marii Remarque'a pod tym samym tytułem. Film ten zdobył nagrody za najlepszy film, najlepszą reżyserię (Edward Berger), najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszą muzykę, najlepsze zdjęcia oraz najlepszy dźwięk. Tym samym tytuł ten pobił rekord, jeśli chodzi o liczbę nagród zdobytych przez film nieanglojęzyczny.


"Duchy Inisherin" łeb w łeb z "Elvisem"

Z kolei po cztery nagrody otrzymały mroczna tragikomedia "Duchy Inisherin" (najlepszy film brytyjski, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy aktor drugoplanowy, Barry Keoghan, i najlepsza aktorka drugoplanowa, Kerry Condon) i dramat biograficzno-muzyczny "Elvis" (najlepszy aktor pierwszoplanowy, Austin Butler, najlepsze kostiumy, najlepsza charakteryzacja i fryzury oraz najlepszy casting). "Duchy Inisherin" nominowane były w dziesięciu kategoriach, a "Elvis" - w dziewięciu.

"Wszystko wszędzie naraz" z jedną nagrodą

Sporym przegranym jest amerykański komediodramat "Wszystko wszędzie na raz", który też był nominowany w dziesięciu kategoriach, ale otrzymał tylko jedną nagrodę - za montaż.

Pozostałe nagrody

Z kolei Cate Blanchett za rolę w filmie "Tar" otrzymała nagrodę za kobiecą rolę pierwszoplanową. Najlepszym filmem animowanym został "Pinokio" w reżyserii Guillermo del Toro, zaś najlepszym dokumentem "Nawalny", będący historią próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Nagrodę za efekty specjalne otrzymał "Avatar: Istota wody".

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura