Lider PO Donald Tusk. Źródło: PAP/Zbigniew Meissner
Lider PO Donald Tusk. Źródło: PAP/Zbigniew Meissner

Tusk zapowiada babciowe. Duże pieniądze dla młodych matek

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 85
Donald Tusk w Częstochowie zapowiedział, że Platforma Obywatelska jeśli wróci do władzy wprowadzi 1500 złotych dla matek, które zdecydują się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka. Lider PO wyjaśnił, dlaczego będzie się to nazywać babciowe.

Donald Tusk w ramach akcji #TuJestPrzyszłość kontynuuje wizytę w województwie śląskim. W czwartek spotkał się z mieszkańcami Częstochowy.  

Babciowe dla każdej mamy 

Lider PO poinformował w Częstochowie o nowym programie, który będzie miał się nazywać babciowe. – Zaproponujemy 1500 zł babciowego dla każdej mamy, która chciałaby po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy – mówił. 


– 50 proc. mam nie wraca do pracy po urlopie macierzyńskim, mimo że 92 proc. wyraża taką chęć. Tym programem chcemy uhonorować wysiłek polskich kobiet – tłumaczył Tusk. 

— Dlaczego nazwaliśmy to świadczenie babciowe? Kobieta, która zdecyduje, że chce wrócić do pracy i otrzyma 1500 zł na żłobek lub przedszkole, może też wykorzystać te pieniądze i podzielić się nimi z tą przysłowiową babcią — tłumaczył. Tusk podkreślił, że byłoby to wsparcie dla babć i dziadków pomagającym opiekować się wnukami.

Tusk zwrócił się do mieszkańców aby zobaczyli "jakie to byłoby sprawiedliwe, gdyby rodzina mogła też uhonorować wysiłek babć". – Wysiłek polskich rodzin bardzo często, wtedy kiedy pojawia się dziecko na świecie, to jest oczywiście wysiłek matki i bardzo często wysiłek matki matki – podkreślił lider PO.

Wygrywają wszyscy 

Tusk ocenił, że wprowadzenie babciowego to byłaby sytuacja, w której wszyscy wygrywają. – Matka jak chce, wraca do pracy, ma trochę więcej środków, tymi środkami dzieli się, po to, żeby dziecko miało opiekę. A z punktu widzenia nas wszystkich jako całości państwa nikt nie traci na tym, bo jak (kobieta) wraca do pracy, zaczyna płacić różne składki, to one i tak do budżetu wrócą mniej więcej w tej wysokości, a nawet większej niż te 1500 zł – argumentował Tusk.

Wyjaśnił, że 1500 zł babciowego miesięcznie przysługiwałoby do czasu, kiedy dziecko może pójść do przedszkola, a więc do czasu, kiedy ukończy 3 lata.

Tusk o In Vitro 

Koalicja Obywatelska zapowiedziała złożenie obywatelskiego projektu ustawy dotyczący refundacji procedury in vitro. Posłanki tego ugrupowania poinformowały, że zebrano w tej sprawie pół miliona podpisów. Podkreślały przy tym, że projekt stanowi test dla PiS, czy faktycznie chce walczyć z bezpłodnością w Polsce.


– Żaden polityk nie ma prawa decydować o losie rodziny, zabierając szansę na dostęp do procedury In Vitro. Dzisiaj w Sejmie złożono pół miliona podpisów osób, które chcą odwrócenia tego stanu rzeczy – skomentował projekt Tusk w Częstochowie. 

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka