Od 1 kwietnia piekarnie, cukiernie i spółdzielnie spożywcze korzystają z obniżonych względem cen rynkowych stawek za gaz. Fot. Pixabay
Od 1 kwietnia piekarnie, cukiernie i spółdzielnie spożywcze korzystają z obniżonych względem cen rynkowych stawek za gaz. Fot. Pixabay

To nie Prima Aprilis. Od dziś tańszy gaz dla piekarni i cukierni

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Od 1 kwietnia piekarnie, cukiernie i spółdzielnie spożywcze korzystają z obniżonych względem cen rynkowych stawek za gaz – to efekt marcowej nowelizacji ustawy.

Tańszy gaz dla cukierni, piekarni, spółdzielni

Od 1 kwietnia z maksymalnej stawki za gaz 200,17 zł/MWh oprócz piekarni i ciastkarni, będą mogły korzystać też spółdzielnie spożywcze.

Nowela gwarantuje dopłaty, dzięki którym podmioty te zapłacą 200 złotych 17 groszy za MWh do końca bieżącego roku. Z pomocy będą mogły skorzystać również spółdzielnie spożywcze, dla których działalność piekarnicza nie jest największym źródłem przychodów.

Przedsiębiorcy skorzystają

Z rządowej pomocy dla piekarni i cukierni, mającej przeciwdziałać wysokim cenom energii, może skorzystać 2,7 tys. przedsiębiorców - ocenia ministerstwo rozwoju i technologii. 

Szacowany koszt pomocy to około 300 mln złotych za trzy kwartały 2023 roku.


Dla kogo rządowa pomoc?

Jeszcze w lutym w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym przewidziano, że pomocą zostaną objęte podmioty, których podstawową działalnością jest produkcja pieczywa, produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek. Jeżeli natomiast działalność piekarnicza jest poboczną dla przedsiębiorcy, to by otrzymać wsparcie, przychody z wyrabianego pieczywa muszą sięgnąć 50 proc.

Senat zaproponował poprawki – przyjęte przez sejm - dwie z nich zlikwidowały przyjęte w ustawie kryteria możliwości zastosowania ceny maksymalnej paliwa gazowego w odniesieniu do spółdzielni prowadzących działalność piekarniczą. To zagwarantowało wsparcie dla spółdzielni, w przypadku których działalność piekarnicza nie jest główną działalnością ani największym źródłem przychodów.

Trzecia poprawka miał charakter doprecyzowujący. Jej celem jest wprowadzenie efektywnego sposobu raportowania o wydatkowaniu środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID–19 na wypłaty rekompensat z tytułu stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych w rozliczeniach z podmiotami z branży piekarniczej.

KW

Źródło zdjęcia: Od 1 kwietnia piekarnie, cukiernie i spółdzielnie spożywcze korzystają z obniżonych względem cen rynkowych stawek za gaz. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka