(Były szef Telewizji Polskiej Jacek Kurski. Fot. PAP/Radek Pietruszka)
(Były szef Telewizji Polskiej Jacek Kurski. Fot. PAP/Radek Pietruszka)

Nowe zajęcie Kurskiego. Debiutuje na łamach liberalnej gazety

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
W środę "Rzeczpospolita" opublikowała analizę Jacka Kurskiego poświęconą polityce Banku Światowego. Redaktor naczelny dziennika Bogusław Chrabota wyjaśnił powody opublikowania materiału. Warto podkreślić, że "Rzeczpospolita" pod jego wodzą jest wyraźnie centrowo-liberalna.

Kurski debiutuje w "Rzeczpospolitej" 

W środę w dziale gospodarczym "Rzeczpospolitej" ukazała się analiza Jacka Kurskiego pt. "Wiosenne spotkania w cieniu wojny”. Były prezes Telewizji Polskiej opisuje rolę Banku Światowego we wspieraniu Ukrainy w walce z rosyjskim najeźdźcą. 

"Bank Światowy stanął na wysokości zadania. Już na początku marca 2022 r. Rada Dyrektorów Wykonawczych Banku zatwierdziła doraźną pomoc dla Ukrainy w wysokości 489 mln dol. Po tygodniu ogłoszono drugi pakiet pomocy w wysokości blisko 200 mln dol." – wylicza Kurski, dodając, że "w sumie Bank Światowy przeznaczył na konkretne projekty dla Ukrainy 22,6 mld dol., wykorzystując środki własne oraz donatorów, z czego wypłaconych zostało ponad 18,6 mld dolarów”.

Kurski podkreśla również rolę Narodowego Banku Polskiego. "Już w pierwszych godzinach wojny zarząd NBP na wniosek prezesa Adama Glapińskiego podjął decyzję o udostępnieniu dla Narodowego Banku Ukrainy (NBU) linii swapowej na parze walutowej dolar amerykański/hrywna (USD/UAH)” – pisze były szef TVP. 


Powody, dlaczego "Rzeczpospolita" publikuje Kurskiego 

Tekst Jacka Kurskiego poprzedziły jednak wyjaśnienia redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Bogusława Chraboty. Jak zaznacza, jedną z przyczyn jest ciekawość. "Bo wielu z nas może ciekawić, co były prezes TVP ma do powiedzenia w swojej nowej roli” – pisze szef "Rzeczpospolitej". 

Dalej Chrabota wymienia, że: czytelnicy i polska opinia publiczna mają prawo poznać poglądy publicystyczne Jacka Kurskiego, "Rzeczpospolita" jest jedynym w kraju forum wymiany poglądów pomiędzy stronami politycznego sporu, tekst polskiego przedstawiciela w Radzie Dyrektorów Banku Światowego spełnia kryteria publikowalności na łamach dziennika. 

Redaktor naczelny twierdzi ponadto, iż "opublikowanie tekstu w niczym nie zmienia zdania redakcji o osobistej odpowiedzialności autora za długoletnie dewastowanie polskiej telewizji publicznej i atmosferę politycznego hejtu".

Kariera Jacka Kurskiego 

Jacek Kurski był prezesem Telewizji Polskiej od stycznia 2016 roku. Odwołany został w marcu 2020 roku, do zarządu spółki wrócił na przełomie maja i czerwca 2020 roku, a ponownie na prezesa został mianowany w sierpniu 2020 roku.

We wrześniu 2022 roku media obiegła informacja, że Rada Mediów Narodowych odwołała go ze stanowiska prezesa TVP. Tym samym powołując na stanowisko Mateusza Matyszkowicza. 

Kurski jednak długo nie pozostał bez pracy. W grudniu 2022 roku został zatrudniony jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie. 

MP

Były szef Telewizji Polskiej Jacek Kurski. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura