Izraelski minister finansów Becalel Smotricz dostał anonimowy list ze swastyką.
Izraelski minister finansów Becalel Smotricz dostał anonimowy list ze swastyką.

Dzień Pamięci o Holokauście. Izraelski minister dostał list ze swastyką i pogróżkami

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Izraelski minister finansów Becalel Smotricz otrzymał list ze swastyką i innymi symbolami nazistowskimi oraz z pogróżkami w dniu, gdy Izrael obchodzi narodowy Dzień Pamięci o Holokauście - podały izraelskie media.

List z pogróżkami i swastyką

"Dobre dla ciebie, utrzymywanie cykli historycznych przy życiu" - napisane było w liście w języku angielskim. "Ofiara staje się oprawcą... Czy jesteś gotowy na to, kiedy koło weźmie kolejny obrót? Pierd*** idioto! Zamierzasz zniszczyć Izrael".

List był anonimowy. Departament Magen, chroniący czołowych polityków w Izraelu, wszczął śledztwo w sprawie wykrycia tożsamości nadawcy.

Smotricz jest znany ze swoich skrajnie prawicowych poglądów i w przeszłości wygłaszał kontrowersyjne komentarze pod adresem społeczności LGBTQ, Arabów, Palestyńczyków i nieortodoksyjnym Żydów. W zeszłym miesiącu powiedział, że palestyńskie miasto Huwara powinno zostać wymazane z mapy po tym, jak dwaj bracia zostali zamordowani w zamieszkach w tym mieście. Wybuchł dyplomatyczny skandal. Smotricz przeprosił za ten komentarz i wycofał go.

List pojawił się w tym samym dniu, kiedy Izrael obchodzi narodowy Dzień Pamięci o Holokauście, upamiętniający sześć milionów Żydów, którzy zostali zamordowani w Europie przez nazistów.


Wystąpienie Benjamina Netanjahu

Premier Benjamin Netanjahu w poniedziałek wieczorem w wystąpieniu w muzeum Jad Waszem, rozpoczynającym obchody Dnia Pamięci o Holokauście, wezwał Izrael do "zachowania wewnętrznej jedności". Prezydent Izaak Herzog oświadczył, że w dniu święta należy zapomnieć o podziałach.

Netanjahu oznajmił, że zwycięstwem Żydów po Holokauście było to, że zakładali rodziny, przenosili się do Izraela, nie zapominali o Jerozolimie jako narodowym symbolu. - Apogeum tego zwycięstwa jest niepodległość Państwa Izrael - podkreślił premier. - Nasze państwo jest zasobne, demokratyczne, pełne dokonań - dodał.

Ostrzegł jednak, że byłe zwycięstwa nie gwarantują przyszłych, a Izrael "musi być w stanie sam się bronić"; ocenił również, że największym zagrożeniem dla kraju jest obecnie Iran.

Państwo Żydowskie potrzebuje "ducha, potęgi i wewnętrznej jedności" - powiedział premier, cytując Leo Dee, który w niedawnym ataku terrorystycznym stracił żonę i dwie córki.

Dzień Pamięci o Holokauście w czasach konfliktu

Wcześniej prezydent Herzog zauważył, że to, co odróżnia tegoroczny Dzień Pamięci o Holokauście, to atmosfera konfliktu i podziałów. Odnosząc się do obecnego święta (potrwa do wtorkowego wieczoru) i obchodzonego w przyszłym tygodniu Dnia Pamięci Poległych Żołnierzy IDF (sił obronnych Izraela), Herzog wezwał: "zwracam się do was, obywatele Izraela, z prostą prośbą - niech te dni będą ponad wszelkie spory".

W Izraelu nie ustają masowe protesty przeciw forsowanej przez rząd Netanjahu reformie sądownictwa, obliczonej między innymi na osłabienie pozycji Sądu Najwyższego.

ja

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj12 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka