(List od ZUS. Fot. ZUS)
(List od ZUS. Fot. ZUS)

Emeryci i renciści czekają na ten list. Ważna informacja z ZUS

Redakcja Redakcja Emerytury Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Emeryci mogą spodziewać się w najbliższych dniach przesyłki pocztowej od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rozpoczął on wysyłkę listów, które będą zawierać informację o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. trzynastki.

Emerytura 2023. Informacja na temat trzynastej emerytury 

W najbliższych dniach i tygodniach emeryci i renciści w swojej skrzynce pocztowej znajdą informację, o jaką kwotę ZUS zwiększył im od marca emeryturę lub rentę. Dowiedzą się również, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał im i wypłacił w kwietniu dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynastkę.

"Wysyłka listu to standardowa procedura, która wynika z prawnego obowiązku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z informacją o nowej wysokości swojego świadczenia. Tak jak w ubiegłym roku decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. trzynastki seniorzy otrzymają w jednej przesyłce pocztowej" - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.


"Wiemy, że obie informacje są dla naszych seniorów bardzo ważne, więc listy musimy wysłać, ale jedna przesyłka znacznie zmniejsza koszty wysyłki" – dodaje.

Waloryzacja emerytur 

Od 1 marca emerytury i renty wzrosły o 14,8 proc. Była też zastosowana gwarantowana kwota podwyżki - 250 zł brutto, dzięki czemu od marca minimalna emerytura wynosi 1588,44 zł brutto.


Waloryzacja dotyczy takich świadczeń jak: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Zwaloryzowane zostały świadczenia, których prawo do wypłaty przysługiwało na 28 lutego 2023 r.

Tegoroczna wysokość "trzynastki" to 1588,44 zł brutto, a to oznacza, że wypłata została zmniejszona o podatek i składkę zdrowotną. Kwota netto dodatkowej emerytury nie dla wszystkich była jednakowa, ponieważ uzależniona była od wysokości emerytury i renty, którą ZUS wypłaca każdego miesiąca.

MP

(List od ZUS. Fot. ZUS)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo