(Wołodymyr Zełenski w Hadze. Fot. EPA/Remko de Waal )
(Wołodymyr Zełenski w Hadze. Fot. EPA/Remko de Waal )

Zełenski w Hadze. Symboliczna scena

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udał się z wizytą do Hagi, gdzie mieści się Międzynarodowy Trybunał Karny. To właśnie ten sąd wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji, by go osądzić za zbrodnie wojenne. – Tutaj w Hadze chcemy zobaczyć Władimira Putina, który zostanie osądzony za zbrodnie wojenne i wierzę, że tak właśnie się stanie – powiedział Zełenski.

"Tylko Rosja powinna się bać"

Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do narodu holenderskiego, wygłoszonym w Hadze, podziękował za uwagę i szacunek dla Ukrainy, które cały czas odczuwa. - To uwaga i szacunek ludzi, którzy cenią sobie wolność i nie tolerują tyranii, podobnie jak my na Ukrainie – podkreślił. 

Prezydent Ukrainy podziękował również za to, że w Hadze są rejestrowane i ścigane zbrodnie wojenne popełniane na Ukrainie przez Rosjan i za to, że dla Holendrów, tak samo jak dla Ukraińców, "sprawiedliwość ma znaczenie".


– My się nie boimy, to agresor musi zacząć się bać pełnej siły sprawiedliwości, tylko on powinien odczuwać lęk - podkreślił Zełenski. 


Zełenski wyliczał zbrodnie wojenne Rosjan 

Prezydent Ukrainy wyliczył, że tylko w w kwietniu 2023 roku Rosjanie popełnili 6139 zbrodni wojennych, w których zginęło 207 cywilów, w tym 11 dzieci. 

– Chcemy prawdziwej wolności, prawdziwej sprawiedliwości, prawdziwego pokoju, a nie ich hybrydowych form – oświadczył Zełenski. - Nie można powstrzymać wojen napastniczych, ale można pokonać agresję jako zbrodniczą ideę, której korzeni należy szukać w sposobie myślenia osoby przyzwyczajonej do bezkarności - wyznał. 

– Jeśli spojrzy się na jakąkolwiek wojnę napastniczą, każda z nich ma jedną wspólną cechę: jej sprawca nie wierzył, że będzie musiał odpowiedzieć za to, co zrobił - oświadczył Zełenski.

Przywódca Ukrainy zaproponował powołanie specjalnego trybunału wojennego w celu osądzenia osób dokonujących zbrodni w trakcie wojny w jego kraju. - Oczywiście wszyscy chcemy zobaczyć tu innego Władimira. Tego, który zasługuje na skazanie za czyny przestępcze. Trzeba to zrobić tutaj w stolicy prawa międzynarodowego. Jestem pewien, że stanie się to, gdy wygramy. I wygramy - zapewnił Zełenski.  

Przed siedzibą Międzynarodowego Trybunału w Hadze prezydenta Ukrainy przywitał Piotr Hofmański - prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego. MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka