Giewont (tło), turysta wspinający się na krzyż na Giewoncie (Ś) / źródło: Wikipedia/Tygodnik Podhalański
Giewont (tło), turysta wspinający się na krzyż na Giewoncie (Ś) / źródło: Wikipedia/Tygodnik Podhalański

Skrajnie nierozważne zachowanie turysty na Giewoncie. Groziło mu ogromne niebezpieczeństwo

Redakcja Redakcja Turystyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
W sobotę jeden z młodych turystów wspiął się na krzyż znajdujący się na szczycie Giewontu. Zachowanie to było niezwykle niebezpieczne, ponieważ nad Tatrami doszło wówczas do załamania pogody.

Nierozważne zachowanie turysty na Giewoncie

Jak podaje portal 24tp.pl, na godz. 13-14 w sobotę w Tatrach zapowiadane było załamanie pogody z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia burz. Nie przeszkodziło to jednak młodemu turyście, który postanowił wspiąć się na krzyż ustawiony na szczycie Giewontu. Do podobnej sytuacji doszło w sierpniu 2021 roku. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego niejednokrotnie apelowały, by powstrzymać się od tego typu zachowań.


Nielegalna wspinaczka

Zachowanie to jest nielegalne, nie tylko w czasie gorszej pogody. Wspinaczka na krzyż jest bowiem skrajnie niebezpieczna. W czasie burzy przebywanie na nim może poskutkować śmiercią w wyniku porażenia piorunem. W tamtej chwili na szczycie Giewontu znajdowało się kilka osób. Wtedy też doszło do zapowiadanego załamania pogody.

Krzyż na Giewoncie

Wspomniany metalowy krzyż na szczycie Giewontu ustawiony został w 1901 roku, na pamiątkę 1900. rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa. Ma wysokość 15 metrów. Jak zauważa portal 24tp.pl, wielokrotnie dochodziło tam do tragicznych porażeń piorunem.

RB

(na zdjęciu: Giewont (tło), turysta wspinający się na krzyż na Giewoncie (Ś) / źródło: Wikipedia/Tygodnik Podhalański)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo