Dwudniowy III Samorządowy Kongres Trójmorza rozpoczął się 16 maja w Centrum Spotkania Kultur i Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Kongresowi towarzyszyło Forum Gospodarcze, w ramach którego odbyły się seminaria i spotkania poświęcone m.in. wyzwaniom związanym z odbudową Ukrainy, ale także innowacyjności, cyfryzacji, gospodarce wodorowej.
Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
Trójmorze odegra kluczową rolę
W środę z uczestnikami III Samorządowego Kongresu Trójmorza połączył się premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił szef rządu podczas wystąpienia wyemitowanego podczas drugiego dnia Kongresu, Trójmorze to konieczność w obliczu wojny wywołanej przez Rosję. "Nasza inicjatywa powinna odegrać kluczową rolę w powojennej odbudowie Ukrainy. Włączyć ją w europejski system gospodarczy i także zagwarantować nie tylko bezpieczeństwo, ale jeszcze szybszy rozwój ekonomiczny i infrastrukturalny" - ocenił.
Jak dodał, budowane drogi, autostrady, sieci energetyczne, rurociągi i połączenia kolejowe będą biegły przez państwa, regiony, miasta i jednostki samorządowe. "Będą namacalnym dowodem, że znosimy między sobą granice i integrujemy nasze ojczyzny" - powiedział.
Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że Inicjatywa Trójmorza to nie tylko nadganianie zaległości, ale również patrzenie w przyszłość. "Świadomi stojących przed nami wyzwań planujemy wspólnie pracować nad transformacją energetyczną i energetyką wodorową, nad cyberbezpieczeństwem czy nowymi technologiami. Chcemy rozwiązywać problemy przeszłości, ale również te które dopiero są przed nami" - podsumował Morawiecki.
Zaznaczył jednocześnie, że Trójmorza nie zbudujemy tylko spotkaniami prezydentów i premierów. "Potrzebna jest nam współpraca na każdym poziomie, również, a może nawet przede wszystkim na poziomie lokalnym" - wskazał.
"Trójmorze to nie tylko współpraca państw, ale też regionów i samorządów. Unia Lubelska przyniosła współpracę Polski i Litwy z poziomu unii personalnej do unii realnej. Bez państwa pomocy nie uda się przenieść Inicjatywy Trójmorza z poziomu kontaktów międzypaństwowych na poziomie rzeczywistej, codziennej oddolnej współpracy, która wpływa na życie każdego człowieka" - stwierdził premier.
Trójmorze realizuje duże, ambitne projekty
Wśród wystąpień otwierających uczestnicy mogli również wysłuchać minister klimatu i środowiska Annę Moskwę. – To właśnie w Lublinie rozpoczęły się rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym zanim jeszcze Europa podjęła ten dialog. Zima i wiosna zweryfikowały naszą suwerenną, przemyślaną i konsekwentną politykę energetyczną. Polska od 2015 roku nie zeszła ze ścieżki planowanych projektów, mimo zachęt do korzystania z gazociągów. Energetyka musi być filarem pracy inicjatywy Trójmorza. Mamy nadzieję, że tu, na Kongresie, powstaną projekty, które będą przykładem dla całej Europy – mówiła minister klimatu.
Moskwa podkreśliła również konsekwentną realizację projektów, które zostały zaplanowane w 2015 r. Mówiła, że w tym czasie były "różne głosy ze strony UE" i były "zachęty do korzystania z gazociągów".
"Dzisiaj widzimy, że nie ma Nord Stream 1, Nord Stream 2, ale terminal LNG jest, funkcjonuje w pełnym wymiarze, zwiększa swoją przepustowość, a inne państwa w pośpiechu budują swoją infrastrukturę. My to rozpoczęliśmy lata temu, aby uniezależnić się od Rosji, aby dywersyfikować dostawy i dzięki temu możemy nadal planować konsekwentnie swoją politykę energetyczną" – dodała minister Moskwa.
Mówiąc o konsekwentnym planowaniu polityki energetycznej wskazała na duże i ambitne projekty. "Te ambitne projekty to jest na pewno atom. Te ambitne projekty to jest rozwój i stabilizacja odnawialnych źródeł energii, w tym magazyny energii i dobry rozwój sieci. Ale te ambitne projekty to też to, co się dzieje w sposób naturalny. Przeniesienie, dzielenie się odpowiedzialnością w polityce energetycznej na tym poziomie lokalnym" – powiedziała minister.
Następnie minister otrzymała nagrodę rady programowej Samorządowego Kongresu Trójmorza. We wtorek podczas uroczystej gali nagrody otrzymali: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, a także firmy PKO Bank Polski i Apis-Vita d.o.o.
Komentarze