Nieodebrane paczki z Amazon / źródło: OLX.pl
Nieodebrane paczki z Amazon / źródło: OLX.pl

Tajemnicze paczki z Amazona. Nietypowych ogłoszeń jest coraz więcej

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Na polskich portalach ogłoszeniowych znaleźć można nieodebrane i zwrócone paczki zawierające produkty zakupione w internetowym sklepie Amazon — podaje ESKA Warszawa. Tym samym, za kilkadziesiąt lub kilkaset złotych możemy trafić na losową paczkę zawierającą na przykład elektronikę. Stacja zapytała Amazona o to, czy sprzedaż przesyłek jest zgodna z prawem.

"Tajemnicze paczki" ze sklepu Amazon

ESKA Warszawa zauważa, że na serwisach ogłoszeniowych, takich jak OLX znaleźć można wiele ogłoszeń o sprzedaży "nieodebranych paczek" z Amazona.

Ogłoszeniodawcy przekonują w opisach, że przesyłki są oryginalnie zamknięte i wszystkie mają etykiety kurierskie (pozbawione danych wrażliwych). Wyjaśniają także, że towary znajdujące się w paczkach mogą być wart nawet ponad 1000 zł. Sprzedawcy często stosują zachętę mówiącą o tym, że dla nabywcy może to być okazja do dodatkowego dochodu, wynikającego z późniejszej sprzedaży zdobytego produktu.

Warto jednocześnie wskazać, że zwykle oferowana jest wysyłka kilku paczek na raz. Bardzo wiele ogłoszeń dotyczy również ich sprzedaży hurtowej. Ceny takich "tajemniczych paczek z Amazona" zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a kończą nawet na kilku tysiącach.

Jak wskazuje ESKA Warszawa, z opisów wielu ogłoszeń dowiedzieć się można , że paczki pochodzą z Europy Zachodniej. W środku takiej paczki znaleźć można głównie zakupiony np. sklepie Amazona sprzęt elektroniczny czy akcesoria sportowe.


Czy to legalne? Przedstawiciele Amazon wyjasniają

O to, czy takie działania są legalne rozgłośnia zapytała biuro prasowe Amazon. Firma wskazuje, że w niektórych przypadkach zwrócone przez klientów produkty "przetwarzane są we współpracy z profesjonalnymi firmami".

Przedstawiciele Amazon wyjaśniają, że wszystkie zwrócone przedmioty poddawane są szczegółowej kontroli – zarówno te, zakupione bezpośrednio przez Amazona, jak i tych wysyłanych w imieniu partnerów handlowych. Jeżeli taki produkt "spełnia standardy jakości" oznaczany jest jako "nowy" oraz ponownie wystawiany na sprzedaż. Biuro prasowe Amazon podkreśla, że w ten sposób odsprzedawana jest większość zwróconych przez klientów przedmiotów.

Co jeśli przedmiot z Amazon nie nadaje się do sprzedaży?

W przypadku produktu, który został sprzedany bezpośrednio przez Amazon, a po kontroli jakości okazało się, że nie nadaje się do sprzedaży jako "nowy", przechodzi on przez dalszą szczegółową kontrolę. Jak wskazuje firma, ta ma na celu "oszacowanie ich najbardziej optymalnego zastosowania". 

Przedstawiciele Amazon wskazują, że wówczas możliwe są trzy opcje: zwrot do dostawcy, odsprzedaż jako produkt "używany" za pośrednictwem Amazon Warehouse lub innych kanałów, bądź przekazanie produktów wybranej organizacji charytatywnej z terenu całej Europy — wyjaśnia Amazon w odpowiedzi na pytania radia ESKA Warszawa.

Amazon o ostatecznym rozwiązaniu

ESKA Warszawa zwraca uwagę, że Amazon współpracuje z licznymi instytucjami pozarządowymi, które zajmują się zarządzaniem w kwestii przekazywania nadwyżek produktów innym organizacjom charytatywnym. Z ich pomocą przedmioty te mogą trafić jako darowizna do osób, które tego najbardziej potrzebują.

— W sytuacji, gdy nie ma innej możliwości (np. ze względów prawnych, higienicznych lub z powodu uszkodzenia czy braku opcji recyklingu), zwrócone produkty przetwarzane są we współpracy z profesjonalnymi firmami w celu energetycznego odzysku odpadów. Opcja ta pozostaje jednak ostatecznym rozwiązaniem – zarówno pod względem środowiskowym, jak i ekonomicznym — wyjaśnia biuro prasowe Amazon.

RB

(na zdjęciu: nieodebrane paczki z Amazon / źródło: OLX.pl)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka