(Miasteczko pracownicze Orlenu pod Płockiem. Fot. Screen z Twittera)
(Miasteczko pracownicze Orlenu pod Płockiem. Fot. Screen z Twittera)

Miasteczko pracownicze Orlenu. Spółka dementuje kłamstwa

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
W mediach powielana jest informacja o tym, że pod Płockiem budowane jest miasteczko dla nielegalnych imigrantów z państw islamskich, którzy mają wybudować kompleks Olefiny III. Orlen postanowił odnieść się do tych informacji. W specjalnym wideo wyjaśnia, że jest to nieprawda, a wszystkie osoby z zagranicy są pracownikami kontraktowymi.

Kompleks Olefiny III 

Umowę na budowę kompleksu Olefiny III w swoim głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku PKN Orlen podpisał ze spółkami Hyundai Engineering oraz Tecnicas Reunidas w czerwcu 2021 r. Inwestycja w fazie budowy ma potrwać do początku 2024 r. Uruchomienie produkcyjne instalacji planowane jest na początek 2025 r. Po zakończeniu inwestycji docelowy udział przerobu ropy naftowej na produkty petrochemiczne w Płocku wzrośnie z 14 do 19 proc.

W Płocku znajduje się główny zakład produkcyjny PKN Orlen, który jest największym kompleksem rafineryjno-petrochemicznym w Polsce i jednym z największych tego typu w Europie. Jak zapowiada koncern, budowa instalacji produkcyjnych kompleksu Olefiny III "umocni Grupę Orlen na pozycji lidera segmentu petrochemicznego w Europie Środkowej".


Grabiec: pod Płockiem powstaje miasteczko dal islamskich imigrantów 

Afera związana z imigrantami wybuchła po wpisie rzecznika PO Jana Grabca. Podał on, że "pod Płockiem PiS buduje 13 tysięczne miasteczko dla imigrantów z państw islamskich (Indii, Malezji, Pakistanu, Turcji i Turkmenistanu), którzy mają rozbudowywać rafinerię Orlenu". "Pierwsi pracownicy właśnie są zasiedlani. Jednocześnie Kaczyński ogłasza referendum w sprawie relokacji 1,8 tys. osób. Notowania słabe, a pomysły na kampanię się skończyły" - ocenił.

Na ten wpis zareagował m.in. sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. "Wpis zawiera dużo kłamstw i pan Jan Grabiec ma czas do dziś do godziny 20.00 na wycofanie się z nich i przeproszenie, w przeciwnym wypadku zostanie złożony pozew, który umożliwi panu Grabcowi "udowodnienie" tych kłamstw na sali sądowej" – napisał Sobolewski na Twitterze.

Jednak Grabiec nadal obstaje przy swojej wersji i zapewnia, że podane przez niego informacje o budowie miasteczka imigrantów islamskich pod Płockiem są prawdziwe, a "paniczna reakcja polityków PiS na te informacje świadczy o ich strachu o konsekwencje rozpowszechnienia tej informacji".

Orlen odpowiada na zarzuty 

Na te spekulacje zareagowało biuro prasowe Orlenu. W wideo opublikowanym na Twitterze wytłumaczono, że łącznie przy budowie kompleksu będzie pracowało około 13 tys. osób - z czego 7 tys. to pracownicy polskich firm, a pozostali zatrudnieni zakończą pobyt w Polsce wraz z wygaśnięciem ich kontraktów. 

Już wcześniej wypowiedź polityka PO prostował dyrektor operacyjny Hyundai Engineering Tecnicas Reunidas Jakub Zgorzelski. – Wszyscy pochodzący z zagranicy pracownicy na budowie kompleksu Olefiny III to osoby, które są zatrudniane na podstawie wizy pracowniczej i pozwolenia na pracę – powiedział w rozmowie z PAP.

Zapewnił zarazem, że procedury zatrudnienia obcokrajowców, które precyzują przepisy polskiego prawa, są respektowane także w przypadku inwestycji realizowanej obecnie na terenie PKN Orlen w Płocku - obcokrajowcy są zatrudniani tam wyłącznie na czas realizacji inwestycji.

MP

(Miasteczko pracownicze Orlenu pod Płockiem. Fot. Screen z Twittera)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka