Bruksela domaga się odebrania władzy Ziobrze. Kolejny front na linii UE-Polska

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 108
Komisja Europejska domaga się zmiany ustawy, umożliwiającej od 2016 roku łączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Byłoby to ukrócenie władzy Zbigniewa Ziobry. Ten punkt może stać się też przeszkodą do wypłacenia KPO, nawet, jeśli Bruksela uzna inne kamienie milowe za wypełnione.

Ziobro nadal piastuje łączone funkcje

"Brak postępów w zakresie oddzielenia funkcji ministra sprawiedliwości od funkcji prokuratora generalnego oraz pewne postępy w zakresie zapewnienia funkcjonalnej niezależności prokuratury od rządu" - głosi najnowsze stanowisko Komisji Europejskiej, która zaleca od roku oddzielenie stanowiska prokuratora generalnego od szefa resortu sprawiedliwości w Polsce. 


Od 2016 roku takie uprawnienia ma Zbigniew Ziobro. Przywrócono je po tym, jak koalicja PO-PSL w 2010 roku przegłosowała zmianę ustawy o prokuratorze oraz niektórych innych ustaw. Wówczas prokuratorem generalnym został Andrzej Seremet i był niezależny od ministra sprawiedliwości - choć co roku musiał zdawać raport z działalności premierowi. Szef rządu z kolei miał prawo nie przyjąć dokumentu od prokuratora generalnego. W przypadku odrzucenia sprawozdania, premier mógł wystąpić do Sejmu z wnioskiem o usunięcie prokuratora generalnego ze stanowiska. 


Ministrowie prokuratorzy generalni

Łączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego trwało w latach 1990-2010. Polska weszła do Unii Europejskiej w maju 2004 roku. W tym czasie łączyli stanowiska m.in. Andrzej Kalwas, Zbigniew Ziobro, Zbigniew Ćwiąkalski czy Andrzej Czuma - Komisja Europejska nie domagała się pilnej zmiany ustawy. 

"Bruksela od paru lat wskazuje na rosnące ryzyko selektywności postępowań prokuratorskich wobec „kadry kierowniczej wysokiego szczebla”, co jest skutkiem upolitycznienia prokuratury. A to rodzi pokusy oszczędzania „swoich” ludzi z obozu rządzącego również w kwestii korupcji. Jednak Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości, odmówił dziś odpowiedzi, czy Komisja planuje jakieś dodatkowe działania antykorupcyjnej wobec Polski" - opisuje zastrzeżenia Brukseli portal dw.com.  


Fot. Zbigniew Ziobro

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka