Ochotnicza Straż Pożarna w Serbach (Gmina Głogów) otrzymała już 50 tys. zł na zakup  średniego samochodu ratowniczo- gaśniczego. Fot. KGHM
Ochotnicza Straż Pożarna w Serbach (Gmina Głogów) otrzymała już 50 tys. zł na zakup średniego samochodu ratowniczo- gaśniczego. Fot. KGHM

Duże wsparcie dla strażaków od KGHM. Wnioski mogą składać jednostki z całej Polski

Redakcja Redakcja Charytatywność Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Ochotnicza Straż Pożarna to ewenement na skalę europejską, a nawet światową. Fundacja KGHM Polska Miedź przeznaczyła 5 milionów zł na wsparcie jednostek OSP w całej Polsce. Mogą one aplikować o dofinansowanie na zakup sprzętu potrzebnego do ratowania życia.

5 milionów do rozdysponowania

Ochotnicze Straże Pożarne to jednostki ochrony przeciwpożarowej, które ściśle współdziałają z jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej. Pierwsze jednostki OSP powstawały ponad sto lat temu wraz z odradzaniem się polskiej niepodległości.

- Członkowie OSP są zawsze obecni tam, gdzie potrzebna jest pomoc: nie tylko przy gaszeniu pożarów, jak wskazywałaby nazwa, ale także w reagowaniu na wypadki losowe, klęski żywiołowe, wszelkie sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu mieszkańców Polski. Co więcej, to wokół jednostek OSP organizuje się życie społeczne i kulturalne, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach i na terenach wiejskich - zauważył Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w zmodernizowanej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Okuniewie.

To właśnie tam, w tej podwarszawskiej miejscowości, w obecności parlamentarzystów, samorządowców oraz zastępu OSP, KGHM ogłosiło nabór do pierwszej edycji wyjątkowego programu swojej Fundacji.O wysokości wsparcia zdecyduje zarząd fundacji

Wnioski można składać do 31 sierpnia. Są dostępne na stronie Fundacji KGHM. Pula środków przeznaczona na realizację projektów zgłoszonych do konkursu wynosi  5 mln zł. Przewidziano trzy warianty darowizny: 10, 25 lub 50 tys. zł. O wysokości wsparcia zdecyduje zarząd fundacji.

- Do września OSP z całego kraju mogą aplikować o dofinansowanie w kwocie 50, 25 lub 5 tys. złotych na zakup sprzętu: pomp, narzędzi, odzieży ochronnej, który poprawi bezpieczeństwo i efektywność ich pracy. W sumie do rozdysponowania jest 5 milionów złotych. To kolejna z wielu inicjatyw Fundacji KGHM Polska Miedź, która już od dwóch dekad aktywnie wspiera ochotnicze i państwowe jednostki straży pożarnej - powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Jak wskazano w regulaminie, czas trwania projektu wynosi maksymalnie 6 miesięcy liczone od daty podpisania umowy darowizny i rozumiany jest jako okres, w którym jednostka OSP potwierdzi wykorzystanie zakupionego wyposażenia w akcjach ratowniczo–gaśniczych.

Spółki Skarbu Państwa wspierają strażaków

Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź jest czołowym producentem miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Spółka prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą oraz hutniczą. Fundacja KGHM Polska Miedź, która powstała w 2003 roku, wspiera inicjatywy w czterech obszarach - kultury i tradycji, sportu i rekreacji, nauki i edukacji oraz zdrowia i bezpieczeństwa. Tylko w 2022 roku Fundacja przekazała strażom pożarnym 43 darowizny finansowe na łączną kwotę blisko 2 mln zł.

Jak podkreślano podczas konferencji, program Fundacji wpisuje się w szerszą politykę wspierania przez spółki Skarbu Państwa unikalnej instytucji, jaką jest ogólnopolska sieć OSP.

Dotąd wiele spółek Skarbu Państwa w ostatnich latach przeznaczyło "znaczące środki finansowe na wsparcie OSP". - Chociażby Orlen tylko w ciągu ostatnich kilku lat około 30 mln zł, PZU - 11 mln zł, Polska Grupa Energetyczna - prawie 3,5 mln zł - wymieniał Jacek Sasin. Jak dodał, "to nie ostatnie słowo". - To wsparcie będzie kontynuowane i będzie jeszcze w większym wymiarze. I to jest również zobowiązanie, które wyrażam tutaj w imieniu wszystkich spółek Skarbu Państwa - mówił szef MAP.

ja

(Zdjęcie: Ochotnicza Straż Pożarna w Serbach (Gmina Głogów) otrzymała już 50 tys. zł na zakup  średniego samochodu ratowniczo- gaśniczego. Fot. KGHM)


Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo