fot. Facebook/Eliza Kowalczyk
fot. Facebook/Eliza Kowalczyk

Białoruskie śmigłowce nad Polską. Powiadomiono NATO

Redakcja Redakcja Białoruś Obserwuj temat Obserwuj notkę 142
MON potwierdził, że doszło do naruszenia powietrznej granicy RP przez śmigłowce białoruskie. Minister Mariusz Błaszczak w celu wyjaśnienia sytuacji zwołał posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. W związku z incydentem MSZ wezwało chargé d’affaires Ambasady Białorusi. O zdarzeniu zostało poinformowane NATO

Śmigłowce z Białorusi nad Białowieżą

We wtorek rano radio RMF FM poinformowało o lotach białoruskich śmigłowców w rejonie Białowieży (woj. podlaskie) przy granicy polsko–białoruskiej. Wieczorem incydent został potwierdzony przez polskie władze.


"Po przedstawieniu  przez dowódców i szefów służb  wniosków z analizy sytuacji ustalono, że dzisiaj, 1 sierpnia 2023 r. doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce białoruskie, które realizowały szkolenie w pobliżu granicy. O szkoleniu strona białoruska informowała wcześniej stronę polską. Przekroczenie  granicy miało miejsce w rejonie Białowieży na bardzo niskiej wysokości, utrudniającej wykrycie przez systemy radarowe. Dlatego też w porannym komunikacie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że polskie systemy radiolokacyjne nie odnotowały naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej" - czytamy w komunikacie MON.


MON wysyła śmigłowce bojowe na granicę

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak  polecił zwiększyć liczbę żołnierzy na granicy i wydzielić dodatkowe siły i środki, w tym śmigłowce bojowe. Zwołał również posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. O incydencie zostało poinformowane NATO.

"W związku z naruszeniem przestrzeni powietrznej RP przez dwa białoruskie śmigłowce w dniu 1 sierpnia 2023 roku, do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w trybie natychmiastowym wezwana została Chargé d’affaires Ambasady Białorusi" - poinformował we wtorek wieczorem w komunikacie resort dyplomacji.

Jak wynika z komunikatu, MSZ przekazało stanowczy protest oraz wezwało stronę białoruską do bezzwłocznego, szczegółowego wyjaśnienia incydentu. "Strona polska podkreśliła, że incydent jest postrzegany jako kolejny element eskalacji napięcia na granicy polsko-białoruskiej. Polska oczekuje od Białorusi powstrzymania się od tego typu aktywności" - dodano.

MON przypomina, że Rosja i Białoruś zintensyfikowały w ostatnim czasie działania hybrydowe przeciwko Polsce.

ja

(Na zdjęciu białoruski śmigłowiec nad Białowieżą, fot. Facebook/Eliza Kowalczyk)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka