źródło: PAP
źródło: PAP

Budowa wind i garaży na blokowiskach z PRL. Morawiecki przedstawia szczegóły

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 133
Premier Mateusz Morawiecki wystąpił na konferencji prasowej w Tomaszowie Mazowieckim. Szef rządu zdradził szczegóły projektu "Przyjazne Osiedle", który rano zapowiedziano w specjalnym spocie. Program zakłada m.in. termomodernizację i rewitalizację bloków mieszkańców osiedli z tzw. wielkiej płyty.

Mateusz Morawiecki prezentuje nowy program PiS

- Trzeba doprowadzić do poprawy jakości życia na osiedlach z wielkiej płyty - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w Tomaszowie Mazowieckim. W programie rządu PiS chcemy zapewnić godną jakość życia dla wszystkich mieszkańców Polski - dodał. Jak mówił Morawiecki na konferencji prasowej, "jeżeli wyborcy zgodzą się, że będziemy mogli realizować kolejny program, to będzie wielki program dla osiedli z wielkiej płyty".

- Co najmniej 8 mln ludzi w Polsce mieszka w tzw. "wielkiej płycie. Polacy doskonale wiedzą, jakie są problemy związane z blokowiskami, ogromnym marnotrawstwem byłoby pozostawić mieszkańcom samym sobie z ich problemami - stwierdził Morawiecki. W programie rządu chcemy zapewnić godną jakość życia dla wszystkich mieszkańców Polski - zaznaczył, powtarzając to, co wcześniej mówił w spocie.

[/salon24]

Szef rządu o szczegółach programu "Przyjazne Osiedle"

Premier powiedział, że pierwszym elementem programu z myślą o mieszkańcach bloków ma być budowa wind. Wskazywał, że na wielu mniejszych osiedlach, w niższych blokach, do trzeciego, czwartego, a nawet piątego piętra nie ma wind. Wskazywał, że jest to bardzo uciążliwe m.in. dla starszych osób, matek z małymi dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami.

- Dlatego chcemy, aby pierwszym punktem w ramach tego programu podnoszenia jakości życia mieszkańców (bloków z) wielkiej płyty było dobudowywanie wind - zapowiedział premier.

Zaznaczył, że dzisiejsze technologie pozwalają dobudowywać windy nie tylko wewnątrz budynków, ale także dobudowywać windy zewnętrzne.

Kolejnym punktem programu ma być stworzenie garaży i miejsc parkingowych dla mieszkańców, ponieważ - jak mówił szef rządu - na osiedlach jest gigantyczny problem z zaparkowaniem samochodu.

- Dlatego punktem numer dwa naszego programu będzie budowa miejsc garażowych, tam gdzie współfinansowanie pozwoli na to, budowa podziemnych garaży, ale także budowa w taki sposób, aby nie zabierać zieleni i nie zmniejszać terenów zielonych - podkreślił premier.

Duża zmiana dla mieszkańców. Projekt zakłada termomodernizację

- Chcemy, aby wielki program ocieplania budynków służył również mieszkańcom, którzy mieszkają w osiedlach z "wielkiej płyty" - powiedział Morawiecki.

Jak dodał, "musimy doprowadzić również do "zastrzyku finansowego" ze strony państwa polskiego, środków unijnych po to, aby ten program termomodernizacji zwiększyć".

Premier wyjaśnił, że termomodernizacja ma na celu niższe rachunki, aby mieszkańcy mniej płacili za ciepło, ogrzewanie. "Im lepiej ocieplimy budynki, tym każda złotówka zostanie w kieszeniach mieszkańców" - wyjaśnił szef rządu.

Morawiecki wskazał, że w przypadku rewitalizacji osiedli chodzi o inwestycje w infrastrukturę, "w instalacje różnego rodzaju", jak np. wodnokanalizacyjne.

Skąd pieniądze na program? Premier wyjaśnia

Jak dodał szef rządu na konferencji prasowej, prezentując założenia programu, w pierwszym roku działania nakłady miałyby wynieść co najmniej 5 mld zł, ale - jak zastrzegł premier - "chcemy go rozwijać". Morawiecki wyjaśnił, że program miałby trwać co najmniej 10 lat.

Morawiecki zaznaczył, że program będzie finansowany ze środków rządowych, budżetowych. "To pieniądze zabrane przestępcom i mafiom VAT-owskim" - dodał. Operatorem ma być BGK, który, jak przypomniał Morawiecki, prowadził już programy inwestycji strategicznych.

MB

Źródło zdjęcia: Premier Mateusz w Tomaszowie Mazowieckim. Fot. PAP/Marian Zubrzycki

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj133 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka