źródło: Facebook
źródło: Facebook

Rasizm w programie Polsatu? Gorąco wokół występu Szmajkowskiego

Redakcja Redakcja Celebryci Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Afera wokół najnowszego odcinka show "Twoja twarz brzmi znajomo" wre! Po wakacyjnej przerwie program powrócił na anteny, a zwycięzcą epizodu został Kuba Szmajkowski. Jednak jego wygrana nie każdemu przypadła do gustu... Ze sceny sypały się rasistowskie określenia i wulgaryzmy, a internauci znów posądzają program Polsatu o rasizm!

Rasizm w programie "Twoja twarz brzmi znajomo"?

"Twoja twarz brzmi znajomo" już dziewiąty rok jest niekwestionowanym hitem Polsatu. Właśnie trwa emisja 19. sezonu show. Setki tysięcy telewidzów i tym razem zebrały się przed ekranami, by doglądać uczestników, którzy starają się jak najwierniej odwzorować występy znanych muzyków z całego świata. Najnowszy odcinek zakończył się wygraną Kuby Szmajkowskiego, finalisty The Voice Kids.

Młody piosenkarz wcielił się w sobowtóra amerykańskiego rapera Kendricka Lamara. I to właśnie w tym momencie pojawił się problem... Szmajkowski wystąpił w makijażu imitującym ciemną karnację muzyka, a wykonując tekst jego utworu "Humble" sypał ze sceny rasistowskimi określeniami.

"Wypi***alaj z mojego fi**a, to nie w porządku /
Bawię się w spi***alanie Twojego całego życia (...) /
Jak zabiję czarnucha, to nie przez pijaństwo /

Po wszystkim i tak jestem prawdziwym czarnuchem, bądź pokorna"

- To tekst utworu, który w familijnym show Polsatu wykonał Szmajkowski.


Jednak to nie tylko wulgarność wykonywanego utworu, ale i makijaż Szmajkowskiego przykuł uwagę internautów. Niektórzy skojarzyli występ z tzw. blackface. Był to rodzaj przedstawień teatralnych, które w dawnej Ameryce miały na celu ośmieszać osoby czarnoskóre. Podczas takich występów biali aktorzy za pomocą mocnego makijażu w karykaturalny sposób "odgrywali" postacie Afroamerykanów.

Widzowie Polsatu oburzeni na Szmajkowskiego

Wielu internautów potępiło występ Szmajkowskiego i stanowczo skrytykowało Polsat. W komentarzach pod filmikiem ukazującym kreację młodego piosenkarza przeczytać możemy:

"Dlaczego pozwolili mu powiedzieć słowo "nigga", wiedząc, że to jest bardzo rasistowskie określenie?";

"Bardzo niefajnie ze strony producentów i wykonawcy. Jako ciemnoskóra osoba jestem oburzona tym występem!";

"Dlaczego dajemy przyzwolenie na rasizm w polskiej telewizji?".

To nie pierwszy raz, kiedy Polsat obrywa takimi oskarżeniami. "Twoja twarz brzmi znajomo" z tego samego powodu już wielokrotnie stawała się obiektem krytyki ze strony internautów. Wygląda na to, że stacja nie wyciągnęła lekcji z poprzednich afer... Kilka lat temu po podobnym incydencie przeczytać mogliśmy takie oświadczenie:

"Drodzy Widzowie, jesteśmy bardzo zaskoczeni liczbą negatywnych komentarzy pod adresem programu »Twoja twarz brzmi znajomo«. Polska edycja spektaklu, postrzegana jako wzorowa za granicą, zawsze stara się pokazać świetne wykonania, które starają się być jak najbliżej oryginału" - czytamy w dokumencie.

Jak myślisz, czy Polsat zrezygnuje z obsadzania jasnoskórych wykonawców w rolach osób o ciemnej karnacji? I czy ta krytyka w stronę stacji nie jest przesadzona?

Salonik

Fot. Kuba Szmajkowski/Facebook.com

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości