Ks. Tadeusz Rydzyk. Screen: YouTube/Radio Maryja
Ks. Tadeusz Rydzyk. Screen: YouTube/Radio Maryja

Chcesz studiować na uczelni ojca Rydzyka? Sprawdź, czy cię stać

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 88
Prawie ćwierć miliona złotych trzeba mieć by studiować medycynę na uczelni Ojca Tadeusza Rydzyka. Ale to nie jedyny wymóg, jaki trzeba spełnić by zostać studentem wydziału lekarskiego.

Uczelnia ks. Rydzyka będzie kształciła lekarzy

Na stronie Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, uczelni założonej przez Ojca Tadeusza Rydzka, w zakładce „Aktualności” pojawił się tytuł „AKSiM będzie kształciła lekarzy”, a pod nim informacja o tym, że „Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu uzyskała pozwolenie Ministra Edukacji i Nauki na prowadzenie studiów na kierunku lekarskim. Decyzja poprzedzona była wydaniem pozytywnej opinii odnośnie warunków kształcenia przez Polską Komisję Akredytacyjną oraz Ministerstwo Zdrowia. Tym samym AKSiM dołączyła do prestiżowego grona uczelni kształcących przyszłych medyków i jest jedyną uczelnią prowadzącą ten kierunek na terenie Torunia”.


"Koncepcja kształcenia studentów na kierunku lekarskim zgodna z aktualnymi potrzebami rynku pracy"

Dalej czytamy, że „Koncepcja kształcenia studentów na kierunku lekarskim przygotowana przez AKSiM jest zgodna z aktualnymi potrzebami rynku pracy. Odpowiada na bieżącą sytuację społeczno-demograficzną w Polsce i Europie, gdyż zawód lekarza został wymieniony jako jeden z najbardziej deficytowych zawodów w Polsce (a deficyt ten wykazuje się ciągłą tendencją wzrostową). Warto podkreślić, że Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu kształci i formuje do poszanowania ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci, stąd słowa Św. Jana Pawła II: Służyć życiu ze wspaniałomyślnym entuzjazmem (…) towarzyszyć, pielęgnować, wzmacniać, leczyć ból ludzki jest zadaniem, są swoistym wyznacznikiem i celem do utworzenia oraz prowadzenia studiów na kierunku lekarskim w AKSIM, na najwyższym możliwym poziomie”.

Nauka ma trwać 12 semestrów

Nauka ma trwać 12 semestrów, a za jeden semestr trzeba będzie zapłacić 19,5 tys. zł, co daje 234 tys. zł za całość kształcenia. Przygotowano 60 miejsc dla przyszłych lekarzy, a „oferta studiów na kierunku lekarskim jest adresowana do osób, które chcą wykonywać w przyszłości zawód wielkiego zaufania społecznego, ratować zdrowie i życie. Kandydat na studia lekarskie jest wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka, szczególnie osoby cierpiącej, empatyczny, odpowiedzialny, cierpliwy, chętny do ciągłego uczenia się i pogłębiania zdobytej wiedzy”. Od kandydatów wymagane jest m.in. zaświadczenie od proboszcza, które jak wyjaśniono „z racji światopoglądowych szczegóły do uzgodnienia z władzami AKSiM”.

Warunkiem ukończenia studiów jest zaliczenie zajęć objętych programem studiów i osiągnięcie wszystkich kierunkowych efektów uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych. Weryfikacja osiągniętych efektów uczenia się uzyskiwanych w ramach przedmiotów klinicznych w zakresie umiejętności komunikowania się oraz manualnych, wymaga bezpośredniej obserwacji studenta demonstrującego umiejętność w czasie tzw. egzaminu standaryzowanego (Objective Structured Clinical Examination, OSCE).


Od1 października prawie 40 uczelni rozpocznie kształcenie na kierunku lekarskim

Przypomnijmy, że od 1 października prawie 40 uczelni rozpocznie kształcenie na kierunku lekarskim. Są w nich uczelnie, jak np. politechniki, wyższe szkoły zawodowe, czy akademie humanistyczne, które nigdy przygotowywały kadr dla medycyny. Dla przyszłych lekarzy przygotowano ponad 11 tys. miejsc. Uczelnia Ojca Rydzyka nie jest jedyną, która otwiera kierunek lekarski, ale dotąd niewiele miała wspólnego z medycyną. Takie wydziały otworzyły m.in. lekarskie otworzyły m.in. Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu i Społeczna Akademia Nauk w Łodzi.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Ks. Tadeusz Rydzyk. Screen: YouTube/Radio Maryja

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj88 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo