Obraz Roberto Lee Cortes z Pixabay
Obraz Roberto Lee Cortes z Pixabay

Chcieli pokonać Biedronkę. Polski rynek brutalnie zweryfikował plany sieciówki

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Niespodziewana decyzja władz spółki Spar Group. Sieć hipermarketów wycofuje się z Polski. A jeszcze niedawno mówiło się o dynamicznych planach rozwoju firmy na terenie naszego kraju.

Biedronka traci rywala. Spar wycofuje się z Polski

Sieć Spar dość niespodziewanie poinformowała o planach wycofywania się z Polski w wysłanym w czwartek mediom branżowym komunikacie prasowym. Firma poszukuje obecnie zainteresowanych przejęciem 212 sklepów, które posiada na terenie naszego kraju. W stanowisku wyraźnie zaznaczono jednak, że markety Spar będą funkcjonować aż do znalezienia kupca.

" Utrzymując pozytywne nastawienie do możliwości i perspektyw rozwoju handlu detalicznego na dynamicznym i rosnącym rynku w Polsce, zespół zarządzający i pracownicy Spar będą nadal pracować zarówno nad wzrostem, jak i rozwojem działalności Spar w Polsce. W celu zapewnienia dalszej obecności marki SPAR w Polsce, bezpieczeństwa kontrahentów, partnerów detalicznych oraz zespołu w Polsce, jak również utrzymania obecnego polskiego biznesu Spar, The Spar Group potwierdziła, że nadal będzie zapewniać wymagane wsparcie dla Spar Polska do czasu sfinalizowania procesu znalezienia odpowiedniego i wiarygodnego inwestora" – czytamy w oświadczeniu prasowym sieci Spar.

Sieć sklepów działa w Polsce od 4 lat. W 2019 roku przejęła markety od likwidowanej wówczas firmy Piotr i Paweł.


Mocarstwowe plany holenderskiej sieci. Chcieli się ścigać z Biedronką

Informacja o wycofywaniu się sieci Spar z Polski może być sporym zaskoczeniem. Jeszcze niedawno informowano, że spółka ma poważne plany na dalszy rozwój w Polsce. Nieoficjalnie mówiono, że władze sieci myślały o staniu się głównym konkurentem popularnej Biedronki.

Pod koniec 2022 roku owe sklepy SPAR zostały otwarte w: w Pilznie (woj. małopolskie), Kożuchowie (woj. lubuskie), a także format SPAR Express przy stacji benzynowej w Bysławiu (woj. kujawsko-pomorskie). Sieć podkreślała wówczas, że Polska jest dla niej perspektywicznym rynkiem.

W czerwcu tego roku pojawiły się pierwsze doniesienia prasowe na temat kłopotów w sieci. W mediach pojawiła się informacja, że Spar w Polsce "dąży do odzyskania rentowności".

MB

Fot. Zamknięty supermarket. Obraz Roberto Lee Cortes z Pixabay.

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka