Co dalej z tarczą antyinflacyjną? Pierwsze deklaracje rządu

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 33
Inflacja stabilizuje się na poziomie 8,2 proc., a według NBP ceny nie rosną od pół roku. Czy w związku z tym zostanie przedłużona tarcza antyinflacyjna? - Taka decyzja będzie podjęta w listopadzie - zadeklarował rzecznik rządu, Piotr Mueller.

Co dalej z tarczą antyinflacyjną

- O przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej informujemy mniej więcej w środku kolejnego kwartału, kiedy mamy dane makroekonomiczne - powiedział Piotr Mueller w Polsat News.

- Co kwartał informujemy o tym mniej więcej w środku kolejnego kwartału, kiedy mamy dane makroekonomiczne. Inflacja spada, więc każdy z nas wolałby, żeby inflacji nie było i żeby nie było tarczy antyinflacyjnych - wyjaśniał współpracownik premiera w programie "Graffiti". 

Do wyborów nie dowiemy się, czy rząd przedłuży działanie tarczy antyinflacyjnej. Mueller przyznał, że taka decyzja zostanie podjęta w listopadzie, a więc już w nowej kadencji Sejmu. Zerowa stawka VAT na żywność została przedłużona w czerwcu do końca 2023 roku. Została wprowadzona w 2022 roku obok takiej samej stawki na prąd i paliwa. Zerowy VAT na żywność pozostał w mocy jako jedyny element z tarczy antyinflacyjnej. 


Inflacja we wrześniu jednocyfrowa

Najnowszy pomiar inflacji we wrześniu wynosił 8,2 proc. - podał GUS. 

- We wrześniu 2023 r. ceny nośników energii wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do września 2022 r. o 9,9% (wskaźnik cen 109,9), a w stosunku do sierpnia 2023 r. obniżyły się o 0,8%(wskaźnik cen 99,2) - wyliczał urząd. 

- We wrześniu 2023 r. ceny paliwa do prywatnych środków transportu wg szybkiego szacunku spadły w porównaniu do września 2022 r. o 7,0% (wskaźnik cen 93,0), a w stosunku do sierpnia 2023 r. obniżyły się o 3,1% (wskaźnik cen 96,9) - precyzowano w kontekście cen paliw. 

Fot. Sklep/Pixabay

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka