Pixabay
Pixabay

Stało się. Inflacja wyraźnie hamuje

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 192
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2023 r. wzrosły rok do roku o 8,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Ankietowani przez PAP analitycy oczekiwali wzrostu cen we wrześniu o 8,5 proc. rok do roku i spadku o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca.

GUS przedstawił dane o inflacji

We wrześniu 2023 r. ceny konsumentów rosły średnio w tempie 8,2 proc. rok do roku i spadały o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca Ostatni raz jednocyfrowy odczyt w Polsce był odnotowany w lutym 2022 r., tuż po wprowadzeniu przez rząd tarczy antyinflacyjnej, która obniżyła m.in. VAT na podstawowe produkty spożywcze do 0 proc.

Wcześniej informowaliśmy, że zdaniem ekonomistów we wrześniu inflacja wyraźnie spadnie. - Oczekujemy, że inflacja we wrześniu wyhamuje do 8,5 proc. z 10,1 proc. w sierpniu – powiedział ekonomista PKO BP. Jak wyjaśnił, przyczyn spadku inflacji było wiele.


Przyczyny spadku inflacji

- We wrześniu kontynuowany był dalszy spadek cen żywności, poza tym istotnie spadły ceny paliw. Duży wpływ na inflację we wrześniu miały zmiany regulacyjne, czyli wprowadzenie darmowych leków dla dzieci i seniorów oraz podwyższenie limitów, uprawniających do korzystania z zamrożonych cen energii elektrycznej – prognozował Kamil Pastor z PKO.

Prezes PFR: polska gospodarka stabilizuje się

Polska gospodarka stabilizuje się po serii szoków zgodnie ze strategią miękkiego lądownia – wskazał w piątek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. Jak dodał, inflacja silnie hamuje m.in. dzięki spadkowi cen żywności, energii i paliw.

„Polska gospodarka stabilizuje się po serii szoków zgodnie ze strategią miękkiego lądownia. Inflacja silnie hamuje dzięki spadkowi cen żywności, energii, paliw i niższej dynamice inflacji bazowej (ok. 8,5 proc.)" - napisał w piątek prezes PFR na swoim profilu na Twitterze.

Zwrócił również uwagę na "silny rynek pracy", rachunek obrotów bieżących i przyspieszenie koniunktury.

GUS: Tak zmieniały się ceny

- We wrześniu 2023 r. ceny nośników energii wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do września 2022 r. o 9,9% (wskaźnik cen 109,9), a w stosunku do sierpnia 2023 r. obniżyły się o 0,8%(wskaźnik cen 99,2) - czytamy na platformie X głównego urzędu statystycznego.

- We wrześniu 2023 r. ceny paliwa do prywatnych środków transportu wg szybkiego szacunku spadły w porównaniu do września 2022 r. o 7,0% (wskaźnik cen 93,0), a w stosunku do sierpnia 2023 r. obniżyły się o 3,1% (wskaźnik cen 96,9) - czytamy na profilu GUS.MB

Fot. Pixabay.com

Czytaj dalej:
Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka