fot. Canva
fot. Canva

500 plus, ale nie dla dzieci. Program funkcjonuje już w wielu gminach i miastach

Redakcja Redakcja Zwierzęta Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
500 plus na psa i kota? Taki program skierowany do właścicieli domowych zwierząt funkcjonuje już w wielu gminach i miastach w Polsce. Aby otrzymać pieniądze, należy spełnić odpowiednie warunki. Komu i na co przysługuje dofinansowanie na psa i kota?

Jak dostać 500 plus na psa?

Dofinansowanie na psa i kota, potocznie nazywane 500 plus na psa i kota, to dopłaty dla właścicieli domowych zwierząt na zabiegi weterynaryjne. Jak wiadomo, usługi weterynaryjne są w Polsce całkowicie sprywatyzowane i za leczenie domowych pupili nierzadko trzeba zapłacić bajońskie sumy.

W ramach projektu, który ma na celu walkę z bezdomnością kotów i psów, samorządy oferują dofinansowanie na czipowanie, sterylizację, kastrację oraz szczepienie przeciwko wściekliźnie. W niektórych gminach jest to nawet nawet 100 proc. kosztów. Kastracja i sterylizacja zwierząt to najlepszy humanitarny sposób na walkę z bezdomnością zwierząt. Pozwala ograniczyć rozmnażanie się psów i kotów, a co za tym idzie, zmniejsza liczbę tych niechcianych. Programem 500 plus na psa i kota zajmują się wydziały ochrony środowiska.


Ile kosztuje zabieg kastracji psa i kota?

Najczęściej oferowana dopłata wynosi 50 proc. całkowitej ceny zabiegu. W tym przypadku połowę kwoty płaci właściciel, a połowę kwoty pokrywa samorząd. Koszt tego typu zabiegów wynosi od 100 do nawet 500 zł. Skąd takie różnice? Wszystko zależy od płci, wieku, wagi, stanu zdrowia zwierzaka, ale przede wszystkim od tego, czy mamy do czynienia z kotem, czy z psem.

Kastracja kocurów jest tańsza - zapłacimy za nią w dużym mieście ok. 100-200 zł, za psa już 200-300 zł. W przypadku sterylizacji samiczek koszty są wyższe: za kotki są to kwoty rzędu 200-300 zł, a za suczki już 300-500 zł. Taki zabieg na psach dużych ras może jednak przekroczyć pół tysiąca złotych.

Istotne jest też miejsce, w którym przeprowadzamy zabieg - w większych miastach zwykle jest on droższy. Ale spore różnice mogą występować także między klinikami weterynaryjnymi w jednej miejscowości. Warto wcześniej zrobić rozeznanie i wybrać odpowiadającą nam klinikę.

Po kastracji w ramach dofinansowania obowiązkowe jest zaczipowanie zwierzaka. Koszty czipów wynoszą od od 50 zł do nawet 200 zł i zależą od jakości czipa oraz cennika u danego weterynarza.

Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać 500 plus na psa?

Poszczególne samorządy mają swoje regulaminy dotyczące programu, podobnie jak w zakresie podatków na psa i kota. Głównym warunkiem, aby móc ubiegać się o pieniądze, jest zaświadczenie o zaszczepieniu pupila. Konieczne jest także wypełnienie i złożenie pisemnego oświadczenia o woli dokonania zabiegu sterylizacji lub kastracji zwierzęcia.

Dodatkowo trzeba udowodnić, że jest się mieszkańcem tej konkretnej miejscowości. O ile w nowym dowodzie osobistym nie ma już wbitego adresu, ale tu z pomocą przychodzą deklaracje podatkowe. Wystarczy przedstawić pierwszą stronę deklaracji PIT za poprzedni rok wraz z potwierdzeniem jej złożenia. Dopuszczalna jest też na przykład umowa najmu albo status studenta lokalnej uczelni.

Także zwierzę musi spełniać określone warunki. Aby móc ubiegać się o dofinansowanie na psa i kota, zwierzak powinien mieć minimum pół roku oraz być ogólnie zdrowy. Chodzi o to, by nie zaistniały czynniki uniemożliwiające narkozę, bowiem zabieg kastracji czy sterylizacji odbywa się w znieczuleniu ogólnym.

Niektóre samorządy dofinansowują więcej niż jeden zabieg sterylizacji i czipowania. Na przykład w Poznaniu właściciele mogą skorzystać z 500 plus na psa i kota dwukrotnie w ciągu jednego roku, przy spełnieniu wszystkich wymaganych warunków.

Ważna informacja: tych pieniędzy nie dostajemy do ręki, urząd przekazuje środki do lecznicy na wybrany zabieg i czipowanie.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości