Prezydent USA Joe Biden. Fot. EPA/JONATHAN ERNST
Prezydent USA Joe Biden. Fot. EPA/JONATHAN ERNST

Biden w orędziu ostrzega Polskę. "Putin nie zatrzyma się na Ukrainie"

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 203
Prezydent USA Joe Biden wygłosił orędzie do narodu, w którym mówił o konieczności dalszej pomocy Ukrainie i Izraelowi. Zapowiedział także znaczący pakiet środków dla obu państw. W przemówieniu Bidena pojawił się również wątek Polski.

Ostrzeżenie dla Polski 

– Jeśli nie powstrzymamy apetytu Putina na władanie i kontrolowanie Ukrainą, nie zadowoli się tylko nią. On już zagroził, "przypominając" - powiedział Joe Biden, przypominając Polsce, że jej zachodnie ziemie określane były przez Władimira Putina jako "dar" od Rosji, a jeden z przedstawicieli Kremla nazywał Estonię, Łotwę i Litwę bałtyckimi prowincjami Rosji. Rosyjski prezydent powiedział w lipcu tego roku, że "przypomni" Polakom, że ich ziemie zachodnie są "darem" od Stalina.

Prezydent USA uzasadniał w ten sposób w telewizyjnym orędziu - wygłoszonym w porze największej oglądalności - konieczność dalszej pomocy Ukrainie, wobec rosnącego oporu w Kongresie i słabnącego poparcia w społeczeństwie. Biden argumentował, że pomoc Ukrainie teraz, jest sposobem na uniknięcie konieczności zaangażowania wojsk USA i ponoszenia jeszcze większych kosztów w przyszłości. Zapewnił jednocześnie, że Ameryka będzie bronić każdego centymetra terytorium NATO.

- Zaledwie dwa tygodnie temu Putin mówił, że jeśli Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wycofają swoją pomoc Ukrainie, zostanie jej tydzień życia. Ale jej nie wycofamy  - mówił przywódca.

Biden zauważał też, że pozwolenie Rosji na zwycięstwo ośmieli inne państwa i będzie oznaczać rozprzestrzenienie się chaosu na Indo-Pacyfik i Bliski Wschód.


Pakiet pomocy dla Ukrainy i Izraela 

Prezydent USA zapowiedział, że w piątek zwróci się do Kongresu o pakiet pomocy dla Ukrainy i Izraela, który ma zapewnić "nieprzerwane" dostawy sprzętu na Ukrainę i "bezprecedensowe" wsparcie dla Izraela. Apelował też, by partyjne spory nie stały na przeszkodzie zadbania o żywotny interes Ameryki. Tłumaczył też, że pieniądze uchwalane przez Kongres są wydawane na uzupełnienie sprzętu darowanego Ukrainie i trafiają do przemysłu zbrojeniowego w USA.

Mówił też o tym, co łączy obie sprawy.

– Hamas i Rosja reprezentują różne zagrożenia. Ale mają to ze sobą wspólnego, że chcą kompletnie unicestwić sąsiednie demokracje – powiedział prezydent.

– Nie możemy i nie pozwolimy terrorystom jak Hamas i tyranom jak Putin wygrać. Nie pozwolę na to. W takich czasach musimy pamiętać kim jesteśmy - jesteśmy Stanami Zjednoczonymi Ameryki. I nie ma niczego, co byłoby ponad nasze możliwościami, jeśli będziemy razem – apelował.

Ogromna kwota pakietu pomocowego 

Według doniesień mediów, pakiet, o który w piątek ma zwrócić się Biały Dom do Kongresu, ma być znacznie większy od 24 mld, o które administracja wnioskowała latem i który miał wystarczyć na kwartał. Według Bloomberga kwota całego pakietu ma wynosić 100 mld, jednak zostaną w niego wliczone środki także na pomoc dla Izraela, Tajwanu oraz na zabezpieczenie granic USA. Według agencji Reutera, Biały Dom chce poprosić o 60 mld dol. na wsparcie dla Ukrainy i 14 mld dol. dla Izraela.

Los tych środków może w dużej mierze zależeć od wyboru nowego spikera Izby Reprezentantów. Prace Kongresu od dwóch tygodni są sparaliżowane po odwołaniu ze stanowiska dotychczasowego przewodniczącego Izby Kevina McCarthy'ego.

Większości głosów nie jest w stanie uzyskać kandydat Republikanów Jim Jordan - który sprzeciwiał się dalszej pomocy Ukrainie - ale nie ma obecnie kandydata, który miałby szansę na wybór. Republikanie nie zdołali się też porozumieć, co do pomysłu nadania pełnych uprawnień tymczasowemu spikerowi Patrickowi McHenry'emu, by pozwolić na głosowanie ws. pomocy dla Ukrainy i Izraela.

MP

Prezydent USA Joe Biden. Fot. EPA/JONATHAN ERNST

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka