Kto powinien zostać premierem? Polacy wskazali na dwa nazwiska

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 121
Polacy są dość mocno podzieleni w kwestii tego, kogo prezydent Andrzej Duda powinien desygnować na premiera - wynika z najnowszego sondażu. W grze są tak naprawdę tylko dwa nazwiska: premiera Mateusza Morawieckiego i lidera opozycji Donalda Tuska.

Polacy chcą Tuska na premiera, ale różnica jest niewielka

40,4 proc. badanych uważa, że prezydent powinien desygnować na szefa rządu Donalda Tuska - tak wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Z kolei 30,2 proc. pytanych twierdzi, iż dobrze byłoby, aby Andrzej Duda wskazał na obecnego premiera - Mateusza Morawieckiego.

Potencjalni pozostali kandydaci są daleko w tyle. 17,9 proc. rozpytywanych wolałoby, aby głowa państwa desygnowała innego kandydata, natomiast 11,5 proc. osób wskazało opcję "nie wiem / trudno powiedzieć".

Co ciekawe, 8 na 10 wyborców PiS chce, żeby Morawiecki kontynuował swoją pracę na stanowisku szefa rządu. Natomiast lider PO może liczyć na poparcie 64 proc. elektoratu opozycji.

Kogo desygnować na premiera? Dylemat prezydenta

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda zorganizował niedawno konsultacje, na które zaprosił liderów wszystkich ugrupowań w nowym Sejmie. Polityk stwierdził, że jest "dwóch poważnych" kandydatów na objęcie teki szefa rządu.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:

Głowa państwa ma poważny orzech do zgryzienia. Może desygnować na premiera Mateusza Morawieckiego. To człowiek z jego macierzystego ugrupowania (PiS), które otrzymało największe poparcie w ostatnich wyborach. Jednak szanse na stworzenie rządu przez Zjednoczoną Prawicę są relatywnie niewielkie - brakuje jej ponad 30 mandatów do zebrania większości.

Prezydent może wskazać też Donalda Tuska. Byłoby to jednak bezprecedensowe posunięcie. KO to partia, która uzyskała drugi wynik wyborach, a Duda - delikatnie mówiąc - nie przepada ze wzajemnością za liderem opozycji. Jednak to właśnie Tusk ma największą szansę na stworzenie stabilnej większości parlamentarnej. Koalicja KO + Trzecia Droga + Nowa Lewica ma w sumie 248 mandatów.

MB

Fot. Donald Tusk i Mateusz Morawiecki/screen, KPRM/Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka