fot. Twitter/Canva
fot. Twitter/Canva

Bosak podszedł do mikrofonu i się zaczęło. Dla uczestników Marszu to było za dużo

Redakcja Redakcja Marsz Niepodległości Obserwuj temat Obserwuj notkę 134
Kolejny incydent na Marszu Niepodległości. Jeden z liderów Konfederacji, Krzysztof Bosak, został zakrzyczany przez radykalnych nacjonalistów. - Konfa wy śmiecie - można było usłyszeć podczas przemowy polityka. Wcześniej grupa aktywistów próbowała zakłócić wydarzenie.

Incydent na Marszu Niepodległości. Oberwało się Bosakowi

Podczas wydarzenia głos próbował zabrać polityk Konfederacji Krzysztof Bosak. Jego wystąpienie zostało jednak zakłócone wulgarnymi hasłami.

- Musimy stanąć w obronie polskiej niepodległości. Ona nie obroni się sama. (...) niepodległość polega na tym ze w kluczowych sprawach decydujemy sami - mówił Bosak.

- Konfa wy śmiecie, Polaków oszukujecie - krzyczeli narodowcy. Inni z kolei wznosili w stronę działacza Konfederacji okrzyki "politycy, sprzedawczyki". Na zamieszczonym na platformie X (dawniej Twitter) nagraniu padają też wulgarne hasła, których nie będziemy cytować.

Rozłam w środowiskach narodowych. Poszło o marsz

Dziennikarze "Wirtualnej Polski" przypominają, że od pewnego czasu w środowiskach nacjonalistycznych trwa ostry spór. Chodzi o sądowe przejęcie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i powiązanych z organizacją mediów. W maju z władz organizacji został usunięty Robert Bąkiewicz, co nie wszystkim się spodobało.

Nie znamy jednak motywacji krzyczących. Sądząc po krzyżach celtyckich widocznych na nagraniu są oni przedstawicielami najbardziej ultra-prawicowych organizacji, którym zawsze nie po drodze było z przedstawicielami wszystkich ugrupowań parlamentarnych.

Grupa aktywistów próbowała zablokować marsz. Interwencja policji

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem wydarzenia na trasie marszu doszło do incydentu. W al. Jerozolimskich ustawili się aktywiści klimatyczni, którzy próbowali zablokować pochód. Z trasy zdjęła ich policja. Mariusz Sokołowski były rzecznik komendanta głównego policji przekazał w Polsat News, że reakcja policji była "bardzo dobra, szybka". Jak podkreślił, rolą policji jest uczynienie wszystkiego, żeby nie doszło do konfrontacji tych grup.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:


MB

Fot. Krzysztof Bosak zakrzyczany na Marszu Niepodległości. Źródło: Canva/X (Twitter)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka