Polskanatle.pl jest projektem mającym popularyzować wiedzę na temat tego, jak Polska wypada w różnych obszarach względem innych krajów. Fot. Pixabay
Polskanatle.pl jest projektem mającym popularyzować wiedzę na temat tego, jak Polska wypada w różnych obszarach względem innych krajów. Fot. Pixabay

Jak wypada Polska na tle innych państw? Projekt NASK pozwala to zrozumieć

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Nowy projekt NASK ma na celu popularyzację wiedzy na temat tego, jak Polska wypada w różnych obszarach względem innych krajów. O projekcie Polskanatle.pl rozmawialiśmy z Nadią Rybczyńską z Działu Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK.

Czym jest Polskanatle.pl i jaki jest zamysł projektu, do kogo on ma trafić oraz jakie wartości i postawy promować? Serwis ma bardzo dobrą nazwę, ale czy naprawdę potrzebna jest taka strona?

Nadia Rybczyńska: Polskanatle.pl jest projektem mającym popularyzować wiedzę na temat tego, jak Polska wypada w różnych obszarach względem innych krajów. Serwis skierowany jest do szerokiego grona odbiorców – ciekawych świata i chętnych, aby pogłębiali oni swoją wiedzę. Strona ma promować nawyki weryfikacji informacji oraz korzystania z rzetelnych, sprawdzonych źródeł wraz z sięganiem do metodologii. Długofalowo ukierunkowany jest na osłonę przed dezinformacją. Materiały umieszczone na stronie przechodzą kilkustopniową weryfikację, co również ma na celu zainteresować odbiorców i edukować ich w zakresie tego, jak sięgać po rzetelne dane. Wszystkie prezentowane dane opierają się na oficjalnych statystykach, rankingach i raportach.

Cieszę się, że nazwa się podoba, bo to ważny element tego, żeby internauta zajrzał na stronę. Polskanatle.pl zbiera w jednym miejscu informacje o wielu zróżnicowanych obszarach i pozwala czytelnikowi poznać szerokie spektrum dziedzin, w których nasz kraj radzi sobie bardzo dobrze, ale też tych, w których nie jesteśmy najlepsi. Tak więc - czy jest potrzebna? Jak najbardziej. W prosty i obiektywny sposób pokazujemy, jak jest i walczymy ze stereotypami oraz dezinformacją.

Kto pracuje nad projektem?

Za obsługę i utrzymanie portalu odpowiada NASK, w tym nasz Dział Przeciwdziałania Dezinformacji. Osłaniamy obywateli przed dezinformacją i prowadzimy edukacje w tak kluczowym aspekcie jakim jest weryfikowanie informacji. Projekt wspierają: Polski Instytut Ekonomiczny, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Warszawski Instytut Bankowości oraz #FakeHunter PAP, czyli społeczny projekt weryfikacji treści publikowanych w Internecie.


Czym Polska Na Tle różni się od innych projektów?

Prowadzimy portal pełen ciekawostek z przeróżnych dziedzin życia, które oparte są na rzetelnych źródłach. Dzięki artykułom na stronie czytelnicy mogą dowiedzieć się, jak wypadamy w wielu obszarach na tle innych państw. Stawiamy czoła stereotypom i dezinformacji na temat naszego kraju. Przekazujemy duża ilość wiedzy, danych, analiz, wyników badań, ale zanim je udostępnimy dokładnie sprawdzamy metodologię ich przeprowadzenia.

Chodzi nam o zachowanie jak największej rzetelności. Zależy nam, aby nasze artykuły opierały się na solidnych źródłach, takich, które są naprawdę użyteczne i opisują rzeczywistość taką, jaką faktycznie ona jest. Do tego urozmaicamy portal materiałami edukacyjnymi – przekazujemy teoretyczne i praktyczne porady, jak nie dać się dezinformacji. To potężna dawka wiedzy w jednym miejscu. Jesteśmy również otwarci na współpracę z naszymi odbiorcami. Zachęcamy, aby proponowali oni nam ciekawe tematy.

O czym teraz można przeczytać w portalu Polska Na Tle?

Poruszamy wiele tematów, ale najświeższym są zagrożenia w sieci. Czytelnicy dowiedzą się, czym jest smishing (podstępne wiadomości SMS) i jakie starty powoduje na całym świecie. Ostatnio gorącym tematem były także zarobki specjalistów IT oraz zatrudnienie w tym sektorze. Systematycznie dodajemy artykuły edukacyjne na temat dezinformacji, aby naszym czytelnikom przybliżyć podstawy tego zjawiska. Niezmiennie piszemy również o sprawach gospodarczych. Na przykład o stanie naszego majątku narodowego na tle Europy. Które miejsca zajęliśmy w tym i innych rankingach? Zapraszam do lektury Polskanatle.pl

Tomasz Wypych

Polskanatle.pl jest projektem mającym popularyzować wiedzę na temat tego, jak Polska wypada w różnych obszarach względem innych krajów. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie