fot. Canva
fot. Canva

Trendy na rynku pracy w 2024. Może zaskoczyć, co Polacy wskazali jako najważniejsze

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Ponad połowa Polaków uważa, że 2024 rok będzie lepszy dla pracowników niż 2023, chociaż tyle samo ankietowanych boi się kryzysu i bezrobocia, albo obu tych rzeczy naraz. Ciekawe jest to, że priorytetem w pracy w 2024 roku będą dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Oczekiwania w pracy na nadchodzący rok

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Trendy na rynku pracy 2024”, w którym zapytano o oczekiwania w pracy na nadchodzący rok.

Choć większość z nas uważa, że nadchodzący rok będzie ogólnie lepszy dla pracowników i firm, to jednocześnie 46 proc. Polaków spodziewa się, że szukanie pracy będzie trudniejsze niż teraz. Na dodatek prawie 2/3 z nas uważa, że w Polsce wzrośnie liczba osób, które żyją z zasiłków zamiast pracować, a 70 proc. badanych twierdzi, że wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują zamknięcie wielu firm w kraju.

Według badania „Trendy na rynku pracy 2024” dla co trzeciej osoby (33 proc.) priorytetem w pracy w 2024 roku będą dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne. Kolejne 26 proc. ankietowanych wskazało wyższe zarobki na tym samym stanowisku, 9 proc. - znalezienie nowej pracy, a 8 proc. - rozwijanie umiejętności. Rzadziej deklarowano chęć osiągnięcia większej elastyczności w pracy (5 proc.), otrzymania awansu (4 proc.) lub uruchomienia własnego biznesu (4 proc.).


Polacy boją się kryzysu i bezrobocia

Ponadto 66 proc. uczestników badania twierdzi, że w nadchodzącym roku będzie mniej premii i nagród finansowych. Co prawda, 42 proc. z nas spodziewa się ogólnie wyższych płac niż teraz, ale aż 2 na 3 respondentów zakłada równoczesny wzrost cen w sklepach i usługach. Aż 55 proc. badanych uważa, że w 2024 roku czeka nas kryzys gospodarczy w Polsce, a 52 proc. — że czeka nas kryzys na świecie.

- Z  badania wynika, że ponad połowa respondentów spodziewa się albo kryzysu, albo wzrostu bezrobocia w nadchodzącym roku, albo obu tych rzeczy naraz. A niestabilna sytuacja w kraju i za granicą z pewnością sprzyja takim opiniom. Musimy jednak pamiętać, że według danych GUS stopa bezrobocia w Polsce w październiku 2023 roku wyniosła zaledwie 5 proc. , a to jeden z najniższych wskaźników w całej Unii Europejskiej. I jeśli z początkiem nowego roku bezrobocie faktycznie wzrośnie, co zapowiadają eksperci, to raczej nie będzie to duża zmiana -  komentuje Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe i autor badania.


Polacy podzieleni na pół także w kwestii pracy

Mimo obaw nieco ponad połowa (51 proc.) badanych uważa, że przyszły rok będzie ogólnie lepszy dla pracowników w Polsce niż rok 2023, a jeszcze więcej (54 proc.) — że będzie on lepszy również dla firm. Według 56 proc. respondentów nadchodzący rok to także dobry czas na zmianę pracy — mimo że zdaniem 41 proc. Polaków samych ofert pracy będzie mniej niż obecnie, a 69 proc. z nas spodziewa się większej konkurencji wśród kandydatów do pracy.

- Badanie pokazuje typową dla Polaków rzecz, czyli fakt, że w wielu kwestiach jesteśmy podzieleni na pół. Jak wiemy, minione miesiące zatrzęsły sceną polityczną i być może ten czynnik wpłynął na pozytywne lub negatywne nastawienie części społeczeństwa do niektórych kwestii, jak prowadzenie biznesu czy pobieranie zasiłków. U wielu badanych da się jednak zauważyć obawy przed tym, co przyniesie jutro. Może to być efekt niepokojów na arenie międzynarodowej, rosnących cen i częstych zmian przepisów, np. w prawie pracy i podatkowych tych, które już wprowadzono i takich, które są dopiero planowane -  komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe.

Z analizy wynika także, że tylko 12 proc. respondentów obawia się, że sami stracą pracę w nadchodzącym roku, a według 57 proc. badanych w firmach będzie większa przejrzystość wynagrodzeń niż teraz. Aż 82 proc. ankietowanych spodziewa się, że w 2024 roku wzrośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów, a zdaniem 79 proc. Polaków sztuczna inteligencja (AI) będzie mieć większe znaczenie na rynku pracy. Podobnie 62 proc. badanych twierdzi, że technologia będzie mieć pozytywny wpływ na sytuację pracowników w nadchodzącym roku.

Tomasz Wypych

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo