TVP Info znów nadaje. Fot. X/Patryk Michalski
TVP Info znów nadaje. Fot. X/Patryk Michalski

TVP Info znów nadaje. Co wydarzyło się podczas startu kanału?

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 466
W piątek 29 grudnia po 19.30 znów zaczął nadawać kanał informacyjny Telewizji Polskiej - TVP Info. Transmisja rozpoczęła się od nowego programu informacyjnego TVP, czyli „19.30”. Głównym tematem nowych „Wiadomości” był „niechciany obiekt na polskim niebie” - rosyjska rakieta nad Cukrownią Wożuczyn. Kolejnymi tematami „19.30” były „Bizancjum w mediach narodowych” i wygaszenie mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Każdy z tych materiałów komentował senator Krzysztof Kwiatkowski, związany z Koalicją Obywatelską.

TVP Info znów nadaje. Program zaczął się od "19.30"

TVP Info przestało nadawać po tym, jak decyzją ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza władzę nad Telewizją Polską w praktyce stracili jej wcześniejsi włodarze, na czele z byłym prezesem TVP Mateuszem Matyszkowiczem.

Na kanale TVP Info od 20 grudnia przez znaczną część czasu nadawała TVP Polonia. Tak było jeszcze dziś, kilka sekund przed 19.30. O tej godzinie zaczął się na kanale TVP Info nowy program informacyjny TVP – "19.30". Poprowadziła go Joanna Dunikowska-Paź, jedna z nowych twarzy w Telewizji Polskiej.


TVP Info: "Niechciany obiekt na polskim niebie"

Pierwszy temat dotyczył „niechcianego obiektu na polskim niebie”, czyli niezidentyfikowanego obiektu, który wleciał w okolicach Hrubieszowa na terytorium Polski. Autor materiału, czyli Marcin Antosiewicz, powiedział o spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z szefem MON i wicepremierem Władysławem Kosiniakiem Kamyszem i szefami służb. W materiale przypomniano, że Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z premierem Donaldem Tuskiem.


Szef MON zapewnił, że państwo działa, a oficjalny komunikat polityków brzmiał: działamy wspólnie – dowiedzieliśmy się z „19.30”. Autorzy materiału przekazali również, że wiceminister MSZ Władysław Teofil Bartoszewski przekazał notę chargé d'affaires rosyjskiej ambasady w Polsce.

Następnie usłyszeliśmy wypowiedzi byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka i kontrę w wykonaniu związanego z KO senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego. Senator Kwiatkowski okazał się również specjalistą „19.30” od kolejnych tematów – wypowiadał się w kwestiach poświęconych zarobkom gwiazd TVP w czasach PiS oraz sprawie mandatów poselskich Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego.

TVP Info - materiał o Bizancjum w mediach narodowych

W materiale o Bizancjum w mediach narodowych jego autor Witold Tabaka przypomniał o tym, jak za rządów PiS TVP informowała o protestach lekarzy-rezydentów. Na kontrze przypomniano, ile zarobili w ostatnim roku w TVP Jarosław Olechowski, Marcin Tulicki, Michał Adamczyk.

Była również mowa o raporcie Najwyższej Izby Kontroli sprzed kilku miesięcy, dotyczącym m.in. dużych zarobków gwiazd TVP. Wprost zasugerowano, że okupacja gmachu Telewizji Polskiej na Powstańców Warszawy „to nie troska o wolność słowa, ale o ogromne pieniądze”.


W TVP Info o kredycie 2 procent

W kolejnych materiałach była mowa o mieszkaniowych perspektywach Polaków. Eksperci wskazali, że kredyt 2 proc., jeden z ostatnich zrealizowanych pomysłów PiS, sprawił, że mieszkania podrożały. W materiale "19/30" wskazano, że najbardziej wzrosły ceny mieszkań w Krakowie i Trójmieście. Przypomniano także, że Ministerstwo Finansów przedstawiło zmiany w pomyśle na wakacje kredytowe. A lewicowy aktywista społeczny Jan Mencwel (Miasto Jest Nasze) mówił o mieszkaniach komunalnych na wynajem.

Z kolei z materiału „covidowe szczepionki jak na lekarstwo” dowiedzieliśmy się, że w pandemii łatwiej było się zaszczepić, bo system działał sprawniej. I że obecnie powinny szczepić się osoby z podwyższonej grupy ryzyka.

Na koniec „19.30” Joanna Dunikowska-Paź zwróciła się do widzów mówiąc, że celem TVP Info jest „informować, zadawać pytania, komentować”.

Pierwszym gościem kierowanego przez nowych ludzi kanału TVP Info był wielokrotny gość i rozmówca Salon24.pl, generał Waldemar Skrzypczak. Generał w TVP Info komentował dzisiejszy incydent rakietowy nad Polską.

Jarosław Kulczycki: To, co się podzieliło, znów się może skleić

Jarosław Kulczycki na wstępie "Minęła 20" powiedział, że TVP Info przez ostatnie lata nie miało nic wspólnego ze swoim pierwowzorem. Zapewnił, że wraz z nowym zespołem będzie budował wiarygodną i pluralistyczną polską telewizję publiczną.

– Wierzymy, że to, co się podzieliło, znów się może skleić – dodał odwołując się do nie wymienionego wprost z imienia i nazwiska Jarosława Marka Rymkiewicza i jego wiersza poświęconego katastrofie smoleńskiej.

Jak przekazał Kulczycki, pierwsze dyskusje w "Minęła 20" miały dotyczyć mediów publicznych, ale zdecydowano się na omówienie sytuacji związanej z obcą rakietą nad polskim niebem. Pierwszy z gości Kulczyckiego, generał brygady Tomasz Drewniak, stwierdził że "nie uważa za wielki blamaż", iż taka rakieta znalazła się na polskim niebie.

KW

Źródło zdjęcia: TVP Info znów nadaje. Fot. X/Patryk Michalski

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj466 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura