TVP i prokuratura to nie koniec. Wkrótce rząd weźmie się za TK

Redakcja Redakcja Trybunał Konstytucyjny Obserwuj temat Obserwuj notkę 140
Co dalej z Trybunałem Konstytucyjnym? Wiele wskazuje na to, że rząd Donalda Tuska zamierza "twardo" rozprawić się z sędziami obsadzonymi przez PiS w poprzednich kadencjach. - Nie będzie TK w obecnym składzie - zapewnia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" jeden z polityków koalicji rządzącej. W grę wchodzi sejmowa uchwała.

Media: Rząd Tuska chce ostrej rozprawy z TK

Już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się 7 lutego, koalicja rządowa ma się zająć naprawą Trybunału Konstytucyjnego - dowiaduje się "Wyborcza".

Z doniesień gazety wynika, że rząd ostro i błyskawicznie zamierza zaprowadzić swoje porządki w TK. Może odbyć się to podobny sposób jak na przykład próba przejęcia mediów państwowych czy rewolucja w prokuraturze.

- Nie wdając się w szczegóły, powiem, że po decyzjach, które zapadły w gronie liderów koalicji, pójdziemy na ostro. Nie będzie TK w obecnym składzie -  mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" ważny polityk koalicji rządzącej, który poprosił o zachowanie anonimowości.


To ostatnia kontrowersyjna ustawa przed wyborami

Rozmówca gazety precyzuje, że już na najbliższym posiedzeniu Sejmu wpłynie projekt zmian w przepisach o Trybunale Konstytucyjnym. I ma to być już "ostatnia z kluczowych zmian", które rząd Donalda Tuska zaplanował przed kwietniowymi wyborami samorządowymi. Uchwały, o których opowiada niektórym przedstawicielom KO minister sprawiedliwości Adam Bodnar, są gotowe. "Gazeta Wyborcza" snuje scenariusz, w którym obóz rządzący je przegłosuje 7 lutego. "To wiedza, którą ze swoimi urzędnikami podzielił się Adam Bodnar, ale nie podał szczegółów" - czytamy. 

- W marcu rozpoczyna się wyborczy kalendarz, układanie list, rejestracja komitetów, przygotowania do właściwej kampanii - tłumaczy informator dziennika. 

Zmiany w TK zależą od sytuacji w prokuraturze

Tempo zmian w TK może zależeć od aktualnej sytuacji w Prokuraturze Krajowej. Przypomnijmy, że trwa tam obecnie spór o obsadzenie stanowiska prokuratora krajowego.

- Zobaczymy, jaki będzie rozwój wydarzeń po poniedziałkowej decyzji ministra o dymisjach prokuratorów okręgowych i regionalnych - komentuje rozmówca gazety.

Więcej o sytuacji w prokuraturze przeczytasz tutaj:


MB

Fot. Trybunał Konstytucyjny - prezes TK Julia Przyłębska. Screen

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka