Pixabay.com
Pixabay.com

Rewolucja w waloryzacji rent i emerytur. Rząd ma nowy pomysł

Redakcja Redakcja Emerytury Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Do mediów dotarły przecieki dotyczące rewolucji, którą rząd zamierza przeprowadzić w sprawie zasad waloryzacji rent i emerytur. Świadczenia mają być aktualizowane dwa razy do roku, zmienić ma się też sposób wyliczania marcowej waloryzacji.

Media: Rewolucja w waloryzacji rent i emerytur

O sprawie donosi portal wyborcza.biz, powołując się na swoje źródła zbliżone do kręgów rządowych. Najpoważniejszą zmianą miałoby być wprowadzenie drugiej, wrześniowej waloryzacji. Jest to związane z galopującymi cenami w sklepach. Dotychczas świadczenia były też waloryzowane dwa razy, ale pod warunkiem, że wskaźnik inflacji przekroczył 5 proc. Po wprowadzeniu ewentualnych zmian dwukrotna waloryzacja będzie obligatoryjna.

Drugi wskaźnik waloryzacji będzie wyliczany tak samo, jak waloryzacja marcowa. To dobra informacja dla seniorów. Z wyliczeń "Gazety" wynika bowiem, że druga waloryzacja byłaby odrobinę wyższa od tej, która obowiązuje na czas podwyższonej inflacji.

Pomysł zakłada, że w przypadku inflacji na poziomie 6.5 proc, będzie to 6,5 proc. plus 20 proc. wzrostu przeciętnych wynagrodzeń. Czyli nawet ok. 8 proc.

Kolejny pomysł jest taki, żeby waloryzacja wyliczana była nie na podstawie całorocznej inflacji, jak ma to miejsce dziś, ale tylko na podstawie tej odnotowanej w drugim półroczu poprzedniego roku. Przy obecnym spadku tego wskaźnika byłaby to zmiana niekorzystna dla emerytów.

Zmiany prawdopodobnie nie wejdą w życie przed marcem 2024 roku. Resort polityki społecznej przedstawił już bowiem plany waloryzacji emerytur na ten okres.


Wiemy, ile wyniesie waloryzacja w tym roku

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podała, że prognozowany wskaźnik waloryzacji świadczeń w 2024 r. wyniesie nie mniej niż 12,3 proc. - Na 2024 r. w budżecie państwa są zagwarantowane środki finansowe na waloryzację świadczeń - zapewniła. Zaznaczyła przy tym, że szacowany całkowity koszt waloryzacji świadczeń przy prognozowanym wskaźniku 12,3 proc. wynosi ok. 43,6 mld zł - łącznie ze skutkiem finansowym podwyższenia wysokości tzw. 13. i 14. emerytury.

- Mechanizm podwójnej waloryzacji świadczeń stanowi instrument zabezpieczenia ich wartości w dobie niepewnej sytuacji gospodarczej wywołanej m.in. przez politykę poprzedniego rządu. Szczególnie, że jednorazowe dodatki, które oczywiście utrzymamy, nie wchodzą w tzw. podstawę waloryzacji, nie wpływają zatem na realną wartość rent i emerytur - wskazała Dziemianowicz-Bąk.


MB

Fot. Pieniądze. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo